Lomber disk hernisi cerrahi girişimi yapılan hastalarda hemşire koçluğu uygulamaları ile hemşirelik bakımının hasta bakım sonuçlarına etkisi : Randomize kontrollü çalışma
The effect of nursing care with nurse coaching practices on patient care outcomes in patients undergoing surgery for lumbar disc herniation: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 966116
  2. Yazar: BAŞAK KARINCALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DUDU KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Lomber Disk Hernisi hastalara ameliyat öncesi ve sonrası koçluk modeliyle uygulanan sürekli hemşirelik bakımının bazı hasta sonuçları (ağrı kontrolü, anksiyete düzeyi, öz- bakım gücü, günlük yaşam aktiviteleri) üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma, (deney-kontrol) randomize kontrollü klinik araştırma olarak gerçekleştirildi. Veriler, Kasım 2024 den Mayıs 2025 tarihleri arasında Lomber Disk Hernisi uygulanan 60 hastadan elde edildi. 60 hasta deney ve kontrol gruplarına basit randomizasyon yöntemi kullanılarak atandı. Deney grubuna koçluk modeli , kontrol grubuna ise rutin hemşirelik bakımı uygulandı. Veriler; Hasta Tanılama Formu ,Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası, Görsel Kıyaslama Ölçeği,, Durumluk Anksiyete Ölçeği ile toplandı. Hastalar ameliyat öncesinde, ameliyat sonrası , taburculukta, taburculuk sonrası 15. günde, 45 günde takip edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanıldı. Koçluk modeli ve rutin hemşirelik bakımı alan hastalarda ağrı, anksiyete, günlük yaşam aktiviteleri, öz bakım gücü durumlarında anlamlı bir fark olduğu tespit edildi. Koçluk modeli ile sürekli hemşirelik bakımı uygulamasının lomber disk hernisi ameliyatı geçiren hastaların ağrı, anksiyete, günlük yaşam aktiviteleri, öz bakım gücü durumlarında etkili olduğu sonucuna ulaşıldı. Koçluk modeli uygulamasının Lomber Disk Hernisi ameliyatı sonrası hastaların izleminde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of continuous nursing care applied to patients with Lumbar Disc Herniation with the coaching model before and after surgery on some patient outcomes (pain control, anxiety level, self-care ability, activities of daily living). The research was conducted as a parallel group (experiment-control) randomized controlled clinical trial. Data were obtained from 60 patients who underwent Lumbar Disc Herniation between November 2024 and May 2025. 60 patients were assigned to the experimental and control groups using the simple randomization method. Coaching model was applied to the experimental group, and routine nursing care was applied to the control group. Data were collected with Patient Identification Form, Individualized Care Scale, Visual Comparison Scale, Self-Care Abilities Scale, State Anxiety Scale. Patients were followed-up before surgery, after surgery, at discharge, on the 15th day after discharge, and on the 45th day. In the analysis of the data, descriptive statistics were used together with, independent groups t test, Mann-Whitney U test, analysis of variance in repeated measurements. A significant difference was found in the pain, anxiety, daily living activities, and self-care ability of patients receiving coaching model and routine nursing care. It was concluded that continuous nursing care application with coaching model was effective in the pain, anxiety, daily living activities, and self-care ability of patients undergoing lumbar disc herniation surgery. It is recommended that the coaching model application be used in the follow-up of patients after Lumbar Disc Herniation surgery