Deneysel miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği modelinde kenevir tohumu yağının (Cannabis sativa seed oil) olası etkileri
Possible effects of hemp (Canabis sativa) seed oil in experimental model of myoglobinuric acute renal failure
- Tez No: 966351
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Deneysel Miyoglobinürik Akut Böbrek Yetmezliği Modelinde Kenevir Tohumu Yağının (Cannabis Sativa Seed Oil) Olası Etkileri Tokmak D. Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (Tıp) Doktora Programı Doktora Tezi, Aydın, 2025 Amaç: Canabis sativa ve çeşitli kısımlarının antioksidan ve antiinflamatuar özellikler gösterdiği geçmiş çalışmalarda bildirilmiştir. Bu çalışmada da (Canabis sativa) kenevir tohumu yağının, sıçanlarda Deneysel Myoglobünürik Akut Böbrek Hasarı (MABH) modeli üzerine etkilerini incelemek amaçlandı. Metod: Deney için 260-370 g ağırlığında 12 haftalık Wistar Albino erkek sıçan, randomize 6 grupta 10'ar adet olmak üzere 60 tane sıçan kullanıldı. Böbrek hasarı, çalışmanın yedinci gününde sham grubu hariç diğer gruplara %50'lik hipertonik gliserolün (8 ml/kg/gün), sıçanların her iki arka bacağına eşit olarak intramuskular enjeksiyonla oluşturuldu. Sham grubuna, intramuskular salin 8 ml/kg/gün uygulandı ve salin uygulamasından 1, 24 ve 48 saat sonra oral yoldan distile su verildi. Deneklerin gliserol ve salin uygulamasından 24 saat önce besin ve su erişimi engellendi. Gliserol grubuna, gliserol uygulamasından 1, 24 ve 48 saat sonra oral yoldan 3 ml/kg//gün miktar distile su veridi. G+KCS3 ve G+KCS6 grupları: Kısa süreli düşük doz ve yüksek doz tedavi gruplarında ratlara çalışmanın yedinci günü gliserol uygulandı. Gliserol uygulamasından 1, 24 ve 48 saat sonra oral gavaj ile 3ml /kg/gün- 6 ml/kg/gün dozunda kenevir tohumu yağı verildi. G+UCS3 ve G+UCS6 gruplarında 10 gün boyunca oral gavaj ile 3ml/kg/gün-6 ml/kg/gün dozunda kenevir tohumu yağı uygulandı. Çalışmanın yedinci gününde gliserol uygulamasından 1, 24, 48 saat sonra 3 ml/kg/gün- 6 ml/kg/gün kenevir tohumu yağı uygulamasına devam edildi. İlk gliserol enjeksiyonundan sonra hayvanların serbest diyet ve su alımı sağlandı. Gliserol uygulandıktan 72 saat sonra kan ve doku örnekleri alınarak çalışmanın onuncu günüde hayvanlar sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen ratlarda böbrek fonksiyon testleri kanda (BUN, Kreatinin), böbrek dokusunda MDA, MPO, CAT, SOD, GSH, TNF-α, IL-1β, IL-6, HIF-1α ve kaspaz-3 biyokimyasal parametreleri çalışıldı. Ayrıca böbrek dokusu histopatolojik değerlendirmede böbrek hasar derecesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POSSIBLE EFFECTS OF HEMP (Canabis Sativa) SEED OIL IN EXPERIMENTAL MODEL OF MYOGLOBINURIC ACUTE RENAL FAILURE Tokmak D. Adnan Menderes University, The Institue of Health Sciences, Department of Physiology (Medicine) Doctoral Thesis, Aydın, 2025 Objective: Previous studies have reported that Cannabis sativa and its various parts exhibit antioxidant and anti-inflammatory properties. This study aimed to investigate the effects of hemp seed oil (Cannabis sativa) on the experimental myoglobinuric acute kidney injury (MABH) model in rats. Method: For the experiment, 60 male Wistar Albino rats weighing 260-370 g and aged 12 weeks were used, with 10 rats in each of 6 randomised groups. Kidney damage was induced on the seventh day of the study by administering 50% hypertonic glycerol (8 ml/kg/day) intramuscularly to both hind legs of the rats in all groups except the sham group. The sham group received intramuscular saline at 8 ml/kg/day, and distilled water was administered orally 1, 24, and 48 hours after saline administration. Food and water access was restricted 24 hours prior to glycerol and saline administration. The (glycerol) group received 3 ml/kg of distilled water orally 1, 24, and 48 hours after glycerol administration. Glycerol+KCS3 and Glycerol+KCS6 groups: In the short-term low-dose and high-dose treatment groups, glycerol was administered to the rats on the seventh day of the study. Oral gavage with hemp seed oil at a dose of 3 ml/kg/day to 6 ml/kg/day was administered 1, 24, and 48 hours after glycerol administration. In the Glycerol+UCS3 and Glycerol+UCS6 groups, hemp seed oil was administered orally via gavage at a dose of 3 ml/kg/day–6 ml/kg/day for 10 days. On the seventh day of the study, hemp seed oil administration at a dose of 3 ml/kg/day–6 ml/kg/day was continued 1, 24, and 48 hours after glycerol administration. After the first glycerol injection, the animals were allowed free access to food and water. Blood and tissue samples were collected 72 hours after glycerol administration, and the animals were sacrificed. In the sacrificed rats, renal function tests were performed on blood (BUN, creatinine) and renal tissue MDA, MPO, CAT, SOD, GSH, TNF-α, IL-1β, IL-6, HIF-1α, and caspase-3 biochemical parameters. In addition, the degree of renal damage was evaluated in the renal tissue histopathological evaluation. Results: In this study, the effects of oral administration of Cannabis sativa (hemp) seed oil at different doses and durations were evaluated in a glycerol-induced myoglobinuric acute kidney injury (MABH) model.