Aydın ilindeki Karya koyunu işletmelerinde sürü yönetimi ve kasaplık kuzu üretimi uygulamaları
Flock management and lamb production practices in Karya sheep farms in Aydın
- Tez No: 966559
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Aydın ilindeki Karya koyunu işletmelerinde sürü yönetimi ve kasaplık kuzu üretimi uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Karya koyunu yetiştiricileri ile kişisel görüşme ve anket yanında işletmede gözlem yapılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu (%63,3) 40–59 yaş aralığında olup %93,9'u erkeklerden %6,1'i ise kadınlardan oluşmaktadır. Yetiştiricilerin %66'sı ilkokul, %17,0'si ortaokul, %12,8'i lise, %6,4'ü üniversite ve %2,1'i yüksek lisans mezunudur. Çiftçilikle uğraşma oranı %69,4'tür. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine üyelik süresi ortalama 13,5 yıl, yetiştiricilik deneyimi ise 21,7 yıldır. İşletmelerin %43'ü damızlıkçı olarak kendini nitelemiştir. Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi'ne %71'i dâhildir. Koç katımında serbest aşım yöntemi %85 oranla yaygınken, ek yemleme %90'ın üzerindedir. Aşımda koç başına koyun sayısı ortalama 23'tür. Doğumlar genellikle sonbahar-kış aylarında yoğunlaşmakta, doğum bölmesi kullanım oranı %67,3'tür. İkizlik oranı %50–70 arasında değişmektedir. Meradan yararlanma oranı %86'dır; meradan en sık yararlanılan aylar Nisan–Haziran aylarıdır. İşletmelerin %57'sinin sürüsü babadan kalmadır. Yem olarak en çok saman ve yonca tercih edilmektedir. Emzirme döneminde sağım yaygın değildir ve %24,5'i hiç sağım yapmamaktadır. Damızlık seçiminde morfolojik özelliklerin tamamı dikkate alınmakla birlikte süt verimi ve ikizlik oranı da seçime esas verim özellikleri arasındadır. İşletmelerin tamamı aşı uygulamalarını yapmakta, sağlık problemleri olarak en sık ishal ve mastitis görülmektedir. Ekstansif yetiştirme sisteminin büyük oranda korunduğu, yetiştiriciliğin büyük oranda geleneksel usullerle yapıldığı, buna karşın yetiştiricilerin gelişmelere ve yönlendirmelere açık olduğu belirlenmiştir. Üretim sisteminin sürdürülebilir kılınabilmesi için kamu destek ve politikaları, yerli genetik kaynaklarını ve kadim yetiştirme sistemlerini ön plana alarak şekillendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the herd management and butchery lamb production practices in Karya sheep farms in Aydın province. For this purpose, in addition to personal interviews and questionnaires with Karya sheep breeders, observations were made on the farms. Most of the participants (63.3%) were between the ages of 40 and 59, 93.9% were men and 6.1% were women. 66% of the breeders graduated from primary school, 17.0% from secondary school, 12.8% from high school, 6.4% from university and 2.1% from master's degree. The rate of farming is 69.4%. The average duration of membership in the Sheep and Goat Breeders Association is 13.5 years, and the breeding experience is 21.7 years. 43% of the breeders described themselves as breeders. The rate of those included in the National Community Based Small Ruminant Breeding Project is 71%. While the free mating method is common with a rate of 85% as mating method, additional feeding is over 90%. The average number of ewes per ram is 23 at mating. Births are concentrated in the autumn-winter months, and the lambing pen utilization rate is 67.3%. The rate of twinning varies between 50-70%. The pasture utilization rate is 86%; The most frequently used months of pasture are April-June. 57% of the enterprises have a paternal herd. Hay and alfalfa are the most preferred animal feeds. Milking during lactation is not common, and 24.5% do not milk at all. Although all morphological characteristics are considered in the selection of breeders, milk yield and twinning rate are among the yield characteristics that are the basis for selection. All the farmers are vaccinating; diarrhea and mastitis are the most common health problems. It has been determined that the extensive breeding system is largely preserved, the management is largely done with traditional methods, but the breeders are open to development and guidance. To make the production system sustainable, public support and policies should be shaped by prioritizing domestic genetic resources and ancient breeding systems.