Spor yapmanın tüketim nesnesi olarak Instagram'da sunumu: Mega influencerların beden temsili
The presentation of sports as a consumption object on Instagram: Mega influencers' body representation
- Tez No: 966581
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA AKÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kapitalizmin en ideolojik aracı olan tüketim, insanlık tarihi kadar eski ve vazgeçilmezdir. Tarihin başında hayatta kalma güdüsünün sınırladığı, temel ihtiyaçlardan ibaret olan tüketim faaliyetleri, modern çağla birlikte nitelik değiştirerek modadan eğlenceye, sağlıktan bedene kadar her şeyi tüketimin bir nesnesi haline getirerek bireyin kimliğini tanımlayan simgesel bir güce dönüştürmüştür. Kapitalizm yeni araçları ile tüketimi teşvik etmeye devam ederken; reklam, moda ve tüketici kimliğini bir araya getirmekte ve böylelikle Bauman'ın ''standartları yakalama duygusu'' ile açıkladığı tüketimin sonsuz döngüsü körüklenmektedir. Kapitalist sistemin tüketim olmadan varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Bu nedenle tüketim arzusunun durmadan, azalmadan, daima yenilenip çeşitlendirilerek canlı tutulması gerekmektedir. Modern iletişim teknolojileri tam da bu noktada karşımıza sosyal medya, reklamcılık ve influencer pazarlama mekanizmasını çıkarmaktadır. Temelinde bir anlam üretimi olan tüketim, sosyal medya ve influencer olarak bilinen sosyal medya etkileyicileri aracılığıyla hem bireyin idealize ettiği benlik sunumunu gerçekleştirmesine hem de beğenilme, kabul görme ve popülarite gibi ihtiyaçlarını karşılamasına olanak tanıyarak en büyük sermayesi beden olan bir gösteriş aracı haline gelmektedir. Bu bağlamda çalışmada tüketim kültürünün tarihi ve kuramsal zemini geçmişten günümüze geniş bir perspektifle ele alınmış ve sosyal medyanın tüketime olan etkisinin incelenebilmesi için mega influencer olarak adlandırılan ve amaçlı örneklem yoluyla seçilen influencerların spor/beden temalı paylaşımları beden temsili, benliğin sunumu ve tüketim kültürü üzerinden yapılan göstergebilimsel analizle eleştirel olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption, the most ideological tool of capitalism, is as old and indispensable as human history. At the beginning of history, consumption activities, which were limited by the instinct of survival and consisted of basic needs, changed their nature with the modern age and transformed everything from fashion to entertainment, from health to the body into an object of consumption, turning it into a symbolic power that defines the identity of the individual. While capitalism continues to encourage consumption with its new tools; advertising brings together fashion and consumer identity, thus fueling the endless cycle of consumption that Bauman describes as the“feeling of catching up with standards”. It is not possible for the capitalist system to continue its existence without consumption. Therefore, the desire for consumption must be kept alive by constantly renewing and diversifying, without decreasing. Modern communication technologies present us with the mechanism of social media, advertising and influencer marketing at this point. Consumption, which is essentially a production of meaning, becomes a means of showing off, the greatest capital of which is the body, by enabling the individual to realize his/him idealized self-presentation and to meet his needs such as being liked, accepted and popular, through social media and social media influencers known as influencers. In this context, the historical and theoretical groundwork of consumer culture has been addressed from a broad perspective from past to present, and in order to examine the impact of social media on consumption, the sports/body-themed posts of influencers, called mega influencers and selected through purposeful sampling, have been critically discussed through semiotic analysis of body representation, self-presentation and consumer culture.