Manisa yöresi kültür kekiği (origanum spp. L.) üretim alanlarındaki heteroptera takımına bağlı böcek faunasının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
The Studies on determination of insect fauna belonging to heteroptera in production area of origanum spp. L. in Manisa province
- Tez No: 96678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
in ÖZET MANİSA YÖRESİ KÜLTÜR KEKİĞİ (Origanum spp. L.) ÜRETİM ALANLARINDAKİ HETEROPTERA TAKIMINA BAĞLI BÖCEK FAUNASININ BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞ1TRMALAR BEYAZ, Göksal Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Serdar TEZCAN Manisa yöresi kültür kekiği üretim alanlarında bulunan Heteroptera takımına ait böcek faunasının belirlenmesini amaçlayan bu çalışma 1998- 1999 yıllarında Salihli ve Turgutlu'daki 2 ayrı üretim alanında gerçekleştirilmiştir. Örnekler haftalık aralıklarla atrapla toplanmıştır. Çalışma sonucunda 5 familyaya ait 24 tür tespit edilmiştir. Bunlar Pentatomidae familyasına bağlı Dolycoris baccarum Linnaeus, Eurydema ornatum Linnaeus ve Nezara viridula Linnaeus; Rhopalidae familyasına bağlı Liorhyssus hyalinus Fabricius, Stictopleurus pictus Fieber, Corizus hyoscyami Linnaeus, C fenestella Horvath, Brachycarenus tigrinus Schilling, Rhopalus parumpunctatus Schilling ve R submfus Gmelin; Lygaeidae familyasına bağlı Nysius graminicola Kolenati, İV. cymoides Spinola, N. ericae Schilling, N. thymi Wolf ve Piocoris erythracephalus Lepeletier & Serville; Nabidae familyasına bağlı Nabis pseudoferus Remane ve N. punctatus Remane; Miridae familyasına bağlı Campylomm.a diversicornis Reuter, Exolygus pmtensis Linnaeus, Trigonotylus pulchellus Hahn, TaylorilygusIV pallidulus Blanchard, Macrolophus caligmosus Wagner M. nubilus HerrichJt Schaffer ve Deraeocoris serenus Douglas & Scott'tur. En yoğun türier olarak ise Nyşius thymi ve N. ericae tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STUDIES ON DETERMINATION OF INSECT FAUNA BELONGING TO HETEROPTERA IN PRODUCTION AREA OF Origanum spp. L. İN MANİSA PROVINCE BEYAZ, Göksal MSc in Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Serdar TEZCAN This study was carried out to determine the Heteroptera fauna of the Origanum spp. in two fields at Turgutlu and Salihli during the years of 1998 and 1999. The specimens were collected weekly intervals by sweeping net. In this investigation 24 species were identificated belonging to 5 families of Heteroptera. These are Dolycoris baccarum Linnaeus, Eurydema ornatum Linnaeus and Nezara viridula Linnaeus belonging to Pentatomidae; Liorhyssus hyalinus Fabricius, Stictopleurus pictus Fieber, Corizus hyoscyami Linnaeus, C fenestella Horvath, Brachycarenus tigrinus Schilling, Rhopalus parumpunctatus Schilling and R subrufus Gmelin belonging to Rhopalidae; Nysius graminicola Kolenati, N. cymoides Spinola, N. ericae Schilling, N. thymi Wolf and Piocoris etythracephalus Lepeletier & Serville belonging to Lygaeidae; Nabis pseudoferus Remane and K punctatus Remane belonging to Nabidae; Campylomnua diandrsicornis Reuter, Exolygus pratensis Linnaeus, Trigonotylus pulchellus Hahn, Taylorilygus pallidulus Blanchard, Macrolopkus caliginosus Wagner M. nubilus Herrich &VI Schaffer and Deraeocoris sermus Douglas & Seott belonging to Miridae. Nysius thymi \\folf and N. ericae Schilling was found as dominating species.