Siyasal propaganda aracı olarak sosyal medya: 2024 Yerel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarının X Platformundaki paylaşımlarının analizi
Social media as a political propaganda tool: Analysis of Istanbul Metropolitan Municipality mayoral candidates' posts on X Platform in 2024 Local Elections
- Tez No: 966870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
2000'li yılların başlarında geleneksel medya kanalları üzerinden kitlelere milenyum söylemiyle, yaşanacak gelişmelerin propagandası yapılmaya başlanmıştır. 20. yüzyıl kitle iletişim araçlarının devrimi ve dönüşümünü başlatmıştır. İnternetin gelişmesi, Dünya üzerinde yaygınlaşması ve sosyal medya araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte kitlelere ulaşmak, iletişim kurmak daha kolay hale gelmiştir. Sosyal medyanın sağladığı kolaylığın farkına varan siyasi liderler, geniş kitlelere erişebilmek için seçim dönemlerinde, öncesinde ve sonrasında sosyal medya araçlarını propaganda aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Bu bağlamda yapılan çalışmada, 2024 Yerel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının“X”hesapları üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarının propaganda teknikleri bağlamında analiz edilmesi amaçlanmıştır. AKP-MHP (Cumhur İttifakı) adayı Murat Kurum, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti adayı M. Satuk Buğra Kavuncu, SP adayı Birol Aydın ve DEM Parti adayı Meral Danış Beştaş'ın 09 Şubat 2024 ve 30 Mart 2024 tarihleri arasında X üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarının içerik analizi yapılmıştır. Adayların paylaşımlarının tamamı, en çok etkileşim alan gönderileri, hashtag'leri, paylaşımlarının konu başlıkları propaganda teknikleri ve propaganda kuralları bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the early 2000s, the propaganda of upcoming developments was carried out through traditional media channels using the discourse of the new millennium. This marked the beginning of a revolution and transformation in the mass communication tools of the 20th century. With the development of the internet, its widespread global adoption, and the emergence of social media platforms, reaching and communicating with the masses has become much easier. Recognizing the convenience offered by social media, political leaders began to use these platforms as tools of propaganda during election periods as well as before and after them in order to reach wider audiences. In this context, the present study aims to analyze the social media posts of the 2024 Local Election candidates for Istanbul Metropolitan Municipality on the platform“X”in terms of propaganda techniques. A content analysis was conducted on the posts shared between February 9 and March 30, 2024, by Murat Kurum (the candidate of the AKP-MHP alliance—People's Alliance), Ekrem İmamoğlu (CHP), M. Satuk Buğra Kavuncu (İYİ Party), Birol Aydın (SP), and Meral Danış Beştaş (DEM Party). All posts of the candidates, including their most interacted posts, hashtags, content themes, propaganda techniques, and propaganda rules, were evaluated within the scope of the analysis.