Türkiye için optimum haftalık çalışma saatinin belirlenmesi
Determining the optimum weekly working hours for Türkiye
  1. Tez No: 966869
  2. Yazar: TUĞÇE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Türkiye özelinde genel ve sektörel düzeyde haftalık optimum çalışma saatlerini belirlemek amacı ile CES (Constant Elasticity of Substitution) üretim fonksiyonu ve Karesel (ikinci dereceden) regresyon modeli kullanılmıştır. 2009-2023 dönemine ait çeyreklik GSYİH, ortalama haftalık çalışma saati ve teknoloji düzeyi verileri ile analiz gerçekleştirilmiştir. Bulgular, sektörlere ve teknoloji düzeylerine göre optimum saatlerin farklılaştığını, teknoloji düzeyi artıkça optimum çalışma süresinin azaldığını göstermektedir. GSYİH' yı maksimize eden optimum haftalık çalışma saatinin analizinde, sanayi ve hizmet sektöründe parametrelerin anlamlı olduğu ve varsayımları karşılayan hizmet sektöründe optimum haftalık çalışma saatinin yaklaşık 46 saat 32 dakika olduğu belirlenmiştir. Sektörün ortalama haftalık çalışma saati 51 saat 43 dakika olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu sonuç, üretimi artırmak için çalışma süresinin verimlilik odaklı etkin çalışma politikalarının benimsenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the optimal weekly working hours at both general and sectoral levels for Türkiye by using the CES (Constant Elasticity of Substitution) production function and the Quadratic regression model. The analysis was conducted using quarterly data from the 2009 - 2023 on GDP, average weekly working hours, and technology levels. The findings indicate that optimal working hours vary by sector and technology level, and that as the level of technology increases, the optimal working time decreases. In the analysis of the optimal weekly working hours that maximize GDP, it was determined that the parameters were significant in the industry and service sectors, and that in the service sector, which meets the model assumptions, the optimal weekly working time was approximately 46 hours and 32 minutes. Considering that the average weekly working time in the sector is 51 hours and 43 minutes, this result highlight the need for adopting efficiency-focused work policies to enhance productivity.