Adölesanlarda yeni besin korkusu, dijital bağımlılık, sosyal medyada görünüş algısı ve diyet inflamatuar indeksi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between food neophobia, digital addiction, body image perception on social media, and dietary inflammatory index among adolescents
- Tez No: 966876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR DEMİREL ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, adölesan bireylerde yeni besin korkusu, dijital bağımlılık, sosyal medyada görünüş algısı ve diyet inflamatuar indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Kadıköy Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören, 14-18 yaş arası, 354 gönüllü katılımcı ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Veriler; sosyo-demografik form, Besin Neofobisi Ölçeği (FNS), Çocuk-Ergenler İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği (CADAS), Sosyal Medyada Görünüş Algısı Ölçeği (ASMC) ve 3 günlük besin tüketim kayıtları ile toplanmış; besin tüketim kayıtlarından elde edilen veriler BEBIS programı ile analiz edilerek Dİİ skorları hesaplanmıştır. Adölesanların Dİİ puan ortalaması 3,23±1,66 olarak belirlenmiş olup pro-inflamatuar beslenme örüntüsüne sahip olduklarını yansıtmaktadır. Katılımcıların FNS puan ortalaması 38,33±10,81 olarak bulunmuş ve çoğunluğun yeni besinlere karşı nötr tutum sergilediği bulunmuştur. Katılımcıların dijital bağımlılık puan ortalaması 35,82±11,53 olarak bulunmuş ve dijital bağımlılık eğilimlerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyada dış görünüş algılarına ilişkin puan ortalaması ise 41,31±17,71 olarak bulunmuş olup katılımcıların sosyal medyada dış görünüşe dair algı düzeyleri orta düzeydir. Tüm katılımcılar genelinde yapılan analizlerde, Dİİ puanları ile dijital bağımlılık arasında ve dijital bağımlılık ile sosyal medyada görünüş algısı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, adölesanlarda Dİİ ile dijital bağımlılık arasında ve dijital bağımlılık ile sosyal medyada görünüş algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanırken, besin neofobisi ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between food neophobia, digital addiction, body image perception on social media, and the dietary inflammatory index among adolescents. The research included 354 voluntary participants aged 14–18 years, studying at Kadıköy Boys Anatolian Imam Hatip High School and Çamlıca Girls Anatolian Imam Hatip High School, and was carried out through face-to-face interviews. Data were collected using a socio-demographic form, the Food Neophobia Scale (FNS), the Child and Adolescent Digital Addiction Scale (CADAS), the Appearance-Related Social Media Consciousness Scale (ASMC), and 3-day dietary records. Dietary data were analyzed using the BEBIS software to calculate DII scores. The mean DII score of adolescents was determined as 3.23±1.66, indicating that participants adhered to a pro-inflammatory dietary pattern. The mean FNS score was 38.33±10.81, suggesting that the majority of participants exhibited a neutral attitude toward novel foods. The average digital addiction score was found to be 35.82±11.53, reflecting a moderate level of digital dependency among participants. Regarding body image perception on social media, the mean score was 41.31±17.71, indicating that participants demonstrated a moderate level of appearance-related perception in digital platforms. Correlation analyses revealed a positive and significant association between DII scores and digital addiction, as well as between digital addiction and social media body image perception (p0.05). In conclusion, while significant associations were identified between DII and digital addiction, and between digital addiction and social media body image perception among adolescents, no significant relationships were observed between food neophobia and the other variables.