Der einsatz von liedern im stationenbasierten DaF-unterricht in studienvorbereitenden gruppen
Almanca hazırlık sınıflarında istasyon temelli öğrenme teknikleri ile şarkıların kullanımı
  1. Tez No: 966920
  2. Yazar: ESER ESRA GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANASTASİA ŞENYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mevcut çalışmada, Bursa Uludağ Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda hazırlık sınıflarında yürütülen Almanca yabancı dil (DaF) derslerinde şarkıların istasyon temelli olarak kullanımının etkileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bu yöntemin öğrencilerin dil becerileri, motivasyonu ve kültürlerarası öğrenmeleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Veri toplama süreci ön test ve son test anketleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya iki A2 hazırlık sınıfından toplam 31 öğrenci katılmıştır. Uygulama sürecinde öğrenciler beş farklı şarkı istasyonunda (Dilbilgisi, Kelime Bilgisi, Dinleme, Kültür ve Yorumlama) çalışmış, ardından elde ettikleri sonuçları poster çalışmalarıyla sınıf ortamında sunmuşlardır. Anketlerin ve nitel geribildirimlerin analizi, şarkıların istasyon temelli derslerde kullanılmasının öğrencilerin motivasyonu, kelime bilgisi, dilbilgisi ve dinleme becerileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Katılımcılar en çok Dinleme ve Yorumlama istasyonlarını faydalı bulurken, Kültür istasyonu en zorlayıcı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, şarkılarla desteklenen istasyon yönteminin yalnızca dilsel gelişimi değil, aynı zamanda almanca öğrenme sürecinden alınan keyfi ve öğrencilerin derse aktif katılımını da güçlendirdiğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study investigates the use of songs within a station-based approach to teaching German as a Foreign Language (DaF) in preparatory groups at the Foreign Languages Centre of Bursa Uludağ University. The aim of the research was to explore the effects of integrating songs into a differentiated and learner-centered learning environment on language skills, motivation, and cultural awareness. The theoretical part of the study discusses the potential of music in foreign language education, the principles of station-based learning, motivation theories, and the role of songs as cultural resources. The empirical part describes the implementation of five different learning stations (grammar, vocabulary, listening, culture, and interpretation) based on five selected German songs. Data were collected through pre- and post-questionnaires from 31 participants in A2-level preparatory groups. The analysis of the data reveals that the station-based use of songs positively influenced students' vocabulary acquisition, listening comprehension, grammar awareness, cultural knowledge, and overall motivation. The listening station was perceived as the most beneficial, whereas the culture station posed the greatest challenge for many learners. In addition, qualitative feedback from the participants highlights the motivational and engaging nature of the approach as well as the value of collaborative work. The results suggest that integrating songs into a station-based learning model offers an effective, motivating, and interactive approach to DaF instruction in preparatory groups.