Siyasi aktörlerin algılanan siyasi otantiklik bakımından karşılaştırılması: Politik psikoloji ölçek geliştirme çalışması
Comparison of political actors in terms of perceived political authenticity: Political psychology scale development study
- Tez No: 966924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, Türk siyasi ortamı için yeni bir ölçüm aracı geliştirerek ve doğrulayarak, algılanan siyasi otantiklik (ASO) gibi kritik ve disiplinlerarası bir konuyu ele almaktadır. Karizmatik liderliğin ve güçlü ideolojik bağların öne çıkan rolü göz önüne alındığında, vatandaşların liderlerini ne kadar samimi bulduklarını anlamak, siyasi tutum ve davranışları açıklamak için çok önemlidir. Bu çalışma, birbirini tamamlayan iki bölümden oluşan titiz bir nicel metodoloji kullanmıştır. Çalışma 1, ASO Ölçeğinin psikometrik gelişimine odaklanmıştır. Kapsamlı bir literatür taraması ve uzman danışmanlığı yoluyla, 40 maddelik ölçek 30 maddeye indirilerek içeriği ve yapı geçerliliği belirlenmiştir. Bu temele dayanarak, Çalışma 2, yeni onaylanan ASO Ölçeğini kullanarak teorik ilişkilerini ve pratik önemini araştırdı. Veriler, Türkiye'nin 50 ilinden 401 yetişkinden oluşan çeşitli bir örneklemden çevrimiçi anket yoluyla toplandı. Keşifsel ve Doğrulayıcı Faktör Analizi dahil olmak üzere istatistiksel analizler, ölçeğin yapı geçerliliğini ve güvenilirliğini doğruladı. Bulgular, ASO ile hem sivil katılım (r=.33−.35) hem de sosyal sorunlarda taraftarlık (r=.37) arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koydu. ASO ile yerleşik Otantik Liderlik Ölçeği (r=.73) arasında da yüksek, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulundu, bu da yeni ölçeğin teorik temelini doğruladı Grup karşılaştırmaları, ASO puanlarının cinsiyet, medeni durum veya çalışma durumuna göre önemli ölçüde farklılık göstermediğini, ancak erkeklerin, evli bireylerin ve çalışan bireylerin daha yüksek düzeyde sivil katılım bildirdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırma, Türkiye'de siyasi otantikliği ölçmek için güvenilir ve geçerli bir araç sunarak liderlik, vatandaş katılımı ve sosyal bilinç arasındaki karmaşık etkileşimi daha iyi anlamayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses a critical and interdisciplinary subject such as perceived political authenticity (PPA) by developing and validating a new measurement tool for the Turkish political landscape. Given the prominent role of charismatic leadership and strong ideological ties, understanding how sincere citizens find their leaders is crucial for describing political attitudes and behaviors. This study employs a rigorous quantitative methodology consisting of two interlinked sections. Study 1 focuses on the psychometric development of the ASO Scale. Through a comprehensive literature review and expert reviews, the 40-item scale was reduced to 30 items, and its content and construct validity were established. Based on this foundation, Study 2 investigated the theoretical relevance and practical importance of the newly approved ASO Scale. Data were collected online from a diverse sample of 401 adults from 50 provinces in Turkey. Statistical analyses, including Exploratory and Confirmatory Factor Analysis, confirmed the scale's construct validity and reliability. The findings indicated a moderate, positive, and significant relationship between ASO and both civic engagement (r=.33−.35) and advocacy for social issues (r=.37). A high, positive, and significant relationship was also found between ASO and the established Authentic Leadership Scale (r=.73), which validated the theoretical basis of the new scale. Group comparisons revealed that ASO scores did not differ significantly by gender, marital status, or employment status, but that men, married individuals, and employed individuals reported higher levels of civic engagement. This research offers a reliable and valid tool for measuring political authenticity in Turkey, facilitating a better understanding of the complex interaction between political leadership, citizen participation, and social conscience.