Evli bireylerde algılanan ebeveyn ilişkisinin evlilik yaşam doyumu üzerine etkisinin incelenmesi
Perceived parental relationship in married individuals the effect of marriage life satisfaction examining
- Tez No: 966964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, evli bireylerin algıladıkları ebeveyn ilişkinin evlilik yaşam doyumları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla 129 evli birey üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri sosyal iletişim kanalları üzerinden katılımcılar ile paylaşarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilikte Yaşam Doyum Ölçeği”ve "Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 22 paket programında analiz edilmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışma sonunda algılanan ebeveyn ilişki ile evlilikte yaşam doyumu arasında anlamlı ilişki olduğu ve bu kapsamda olumlu ebeveyn tutumu algılarının evlilikte yaşam doyumunu arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuçlar demografik değişkenlerin etkisi açısından incelendiğinde ise katılımcıların ebeveyn ilişkisi algılarının yaş, cinsiyet, aylık ortalama gelir, baba eğitim düzeyi ve evlilik süresi değişkenlerine göre farklılık gösterirken; meslek grubu, eğitim düzeyleri, evlenme biçimi, evlenme sayısı ve çocuk sahibi olma değişkenlerine göre farklılık göstermediği görülmüştür. Bunun yanı sıra araştırmaya katılan bireylerin evlilikte yaşam doyum düzeylerinin evlenme biçimi ve evlilik sayısı değişkenlerine göre farklılık gösterirken yaş, cinsiyet, evlilik süresi, meslek grubu, aylık ortalama gelir, eğitim düzeyi, anne baba düzeyi ve çocuk sahibi olma değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 129 married individuals in order to determine the effect of the perceived parental relationship of married individuals on their marital life satisfaction. The research data was collected by sharing it with the participants through social communication channels. Personal Information Form“, ”Marriage Satisfaction Scale“ and ”Perceived Parental Relationship Scale" were used as data collection tools. The data were analyzed in the IBM SPSS Statistics 22 package program. At the end of this study, in which the relational screening model was used, it was determined that there was a significant relationship between the perceived parental relationship and life satisfaction in marriage, and in this context, positive parental attitude perceptions increased life satisfaction in marriage.When the results are analyzed in terms of the effect of demographic variables, while the perceptions of the participants' parental relationship differ according to age, gender, average monthly income, father's education level and duration of marriage; It was seen that there was no difference according to the variables of occupational group, education level, marriage type, number of marriages and having children. In addition, it was concluded that while the life satisfaction levels of the individuals participating in the study differ according to the variables of marriage type and number of marriages, there was no significant difference in terms of age, gender, marriage duration, occupational group, average monthly income, education level, parental level and having children.