Yerel haber sitelerindeki etik sorunlar: Karadeniz Bölgesi örneği
Ethical issues in local news sites: The case of the Black Sea Region of Turkey
  1. Tez No: 966963
  2. Yazar: KAAN TÖNGELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnternet, gazetecilik sektöründe önemli değişimlere yol açmıştır. İnternet gazeteciliği ortaya çıkmış; gazete, dergi ve televizyon tek bir mecrada toplanmıştır. Zaman ve mekân sınırlaması ortadan kalkarken, bilgiye erişim daha kolay hale gelmiş, okur ile gazeteci arasındaki duvarlar yıkılarak, etkileşimli bir haber yapım ve dağıtım sürecinin temelleri atılmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerel medyanın ulaşabildiği okur sayısı da yayımlandığı bölgenin sınırlarını aşarak uluslararası boyuta taşınmıştır. Yerel gazeteler, içeriklerini ön plana çıkartarak tüm dünyaya yayın yapar hale gelmiştir. İnternet gazeteciliğinde, geleneksel medyada olduğu gibi, gazetecilerin gerçekleri doğru ve tarafsız bir şekilde yazarak kamuoyunu bilgilendirmesi ve haberin toplanmasından yayımlanmasına kadarki tüm süreçlerde gazetecilik etik kodlarına uyması gerekmektedir. Selefinden devraldığı etik sorunları, bir kontrol mekanizması olmaksızın büyüten ve kendine özgü etik sorunlar da yaratan internet gazeteciliği, günümüzde etik ihlâllerin en fazla yapıldığı kitle iletişim araçlarının başında gelmektedir. Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nde, Basın İlan Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren ve resmi ilan yayımlama hakkı bulunan 33 yerel gazetenin internet sitesi incelenmiş; 4 Ocak 2022 ve 1 Haziran 2022 tarihleri arasındaki 1625 haber araştırmaya dahil edilerek, haberlere içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yerel haber sitelerinin uyması gereken etik kuralların çoğunlukla ihlâl edildiği görülmektedir. İncelenen haberlerde sıklıkla yorumlara yer verilmesi, haberin kaynak gösterilmeden veya imzasız bir şekilde yayımlanması, habere konu olan mağdur durumundaki kişilerin isimlerinin açıkça haberde belirtilmesi, reklam geliri elde edebilmek ve ziyaretçiyi siteye çekebilmek için sıklıkla tık tuzağı haber başlıkları veya fotoğraflar kullanılması, advertorial (reklam haber) içeriklerin bir haber metniymiş gibi yayımlanması ve doğal reklamların sitede yer alan normal bir haber gibi gösterilmesi yerel haber sitelerinin etik sorunları olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Internet has caused significant changes in the journalism sector. Internet journalism has emerged. Newspapers, magazines and television are gathered in a single area. While the limitation of time and space has disappeared, access to information has become easier. The walls between newspaper readers and journalists have been decimated. An interactive news story has been made and the foundations of the newspaper's distribution process have been laid. With the development of technology, the number of readers that local media can reach has also moved beyond the borders of the region where it is published to an international dimension. Local newspapers publish all over the world by bringing their content to the forefront. In Internet journalism, as in traditional media, journalists are required to inform the public by writing the facts accurately and impartially and to comply with journalistic ethical codes in all processes from the collection of news to its publication. The journalist takes ethical problems from the past. Internet journalism has been the place where ethical violations have been committed the most. In this research, the websites of 33 local newspapers operating within the“Press Advertising Agency”in the Black Sea Region that have the right to publish official announcements and advertisements were examined. From January 4, 2022 to June 1, 2022, 1625 news were included in the study. Content analysis technique has been applied to the news stories. According to the findings obtained, it is observed that the ethical principles that local news sites must comply with are mostly violated. It has been observed that comments are frequently included in the news examined. It is seen that the news is published without a source or signature. The names of the victims who are the subject of the news are clearly stated in the news. It is often seen that clickbait news headlines or photos are used to generate advertising revenue and attract visitors to the site. Publishing advertorial as if they were news text and displaying natural ads as if they were a news headline stand out as ethical problems of local news sites.