Yapı sistemlerinin etkileşen objelerle modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of structural systems using interacting objects
  1. Tez No: 96714
  2. Yazar: MURAT MUVAFIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yapı sistemlerinin objeye-yönelik olarak modellenmesi ele alınmakta, bu amaçla geliştirilmiş Etkileşim Objeleri İşlem Modeli (EOİM) kullanılarak sistemlerin dinamik ve statik analizleri yapılmaktadır. Ayrıca sistemlerin çatlak modellemeleri ve çözümü de aynı ilke ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm de kendi arasında beş alt bölüme ayrılmaktadır. İlk kısımda konuya genel bir giriş yapılmakta, ikinci kısımda fiziksel işlem modelleme ile ilgili genel bilgiler verilmekte, sistemlerin uygun modellenmesinin önemi vurgulanarak sistemlerin karmaşıklıklarının kaynaklan belirtilmektedir. Ayrıca, fiziksel işlem modellemede kullanılan sistem yaklaşımı ile programlamada kullanılan objeye-yönelik programlama yaklaşımı açıklanmakta; üçüncü kısımda da bu yaklaşımın kullanıldığı EOİM'nin amaçlan, yapısı verilmekte, EOİM'de bilgi temsili ve bu yöntemin özünde yatan kavramlar tarif edilmektedir. Dördüncü kısımda klasik çatlak mekaniği ile yapılan çatlak analizlerinin temel işlemleri verilmektedir. Beşinci kısımda ise sürekli hasar mekaniğinin temel prensipleri yer almaktadır. İkinci bölüm altı alt kısma aynlmakta, ilk kısımda sürekli sistemlerin EOİM'de modellenmesi ele alınmakta, ikinci kısımda EOİM'de gerçekleştirilen dinamik analizin esaslan belirtilmektedir. Üçüncü kısımda ise sürekli sistemler için objeye-yönelik tasarım, detaylanyla incelenmektedir. Dördüncü kısımda yapı sistemlerinin dinamik çözümleri için çeşitli sayısal uygulamalara yer verilmektedir. Beşinci kısımda EOİM kullanılarak geliştiri len çatlak modelleme sunulmaktadır. Altmcı kısımda da iterasyon tekniği kullanarak geliştirilen EOÎM'in statik analizi açıklanmakta ve çözümde kullanılan iterasyon teknikleri, özellikle Eşlenik Gradyen tekniğinin aynntılan, anlatılmaktadır. Aynca çatlak modellemesinin bilgisayarda görüntülenmesinden söz edilmekte ve bir kaç görüntüye yer verilmektedir. Son bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar ve bundan sonra yapılması önerilen çalışmalar yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Etkileşim Objesi, Mesaj Aktarma, Bilgi-Tabanlı Sistem, Yapay Zeka, Paralel İşlem, Hiyerarşi, Bilgi Temsili, Nitel Muhakeme, Dinamik Analiz, Çatlak Modelleme, Bilgisayarda Çatlak Görüntüleme, Sürekli Hasar Mekaniği, Hasar Değişkeni, Kritik Sönüm, Dinamik Rölaksas- yon, Statik Analiz, Eşlenik Gradyen Yöntemi. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modelling and Analysis of Structural Systems Using Interacting Objects In this study, a physical system modelling based on the object-oriented technique is investigated. A new method, called Interacting Objects Process Model, recently developed for this purpose is used to carry out dynamic and static analysis of structural systems and to model crack phenomenon. This study contains three main chapters. The first chapter consists of five sub-sections. The first one contains general introduction about the subject. In the second one, general information about physical system modelling is presented. The importance of appropriate modelling of structural systems is emphasised and the main sources of system complexities are examined. In addition, systems approach used in physical system modelling and object- oriented approach used in the programming are explained. In the third sub-section, the objectives, structure, knowledge representation and underlying concepts of the IOPM are described. The fourth one contains basics of traditional fracture mechanics. Basic principles of continuum damage mechanics are included in the fifth sub-section. The second chapter consists of six sub-sections. In the first one, modelling of continuous systems, in the second one, the principles of dynamic analyses carried out by using IOPM described. In the third sub-section object-oriented programming design is presented. In the fourth one, some various numerical examples about dynamic analysis ofstructural systems are given. In the fifth one, a new way for crack modelling by using IOPM is introduced. In the last sub-section, a newly developed static analysis for IOPM by using iterative techniques is presented and the iterative methods, especially conjugate gradient method which is shown to be the most efficient, are explained. Furthermore, the visualisation of the crack on the computer is included and the propagation of the crack is illustrated in some computer pictures. Finally, the conclusions and recommendations for the future work are given in the third chapter. Keywords : Interacting Object, Message-Passing, Knowledge-Based System, Artificial Intelligence, Parallel Process, Hierarchy, Knowledge Representation, Qualitative Querying, Dynamic Analysis, Crack Modelling, Visualisation of Crack, Continuum Damage Mechanics, Damage Variable, Critical Damping, Dynamic Relaxation, Static Analysis, Conjugate Gradient Method. DC