Örgütsel iletişim iklimi, iş stresi ve bilinçli farkındalık düzeyinin birbirleri ile olan ilişkisi: Kabin ekipleri üzerine bir araştırma
The relationship between organizational communication climate, job stress and mindfulness level: A study on cabin crews
  1. Tez No: 967194
  2. Yazar: ÖZGE ÇARKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Günümüz kapitalist sistemi, bireylerin, şirketlerin ve ulusların sürekli etkileşim içinde olduğu, kendini yeniden üreten dinamik bir yapı sunmaktadır. Artan rekabet, küresel krizler ve değişen güç dengeleri gibi makro ölçekli sorunlarla başa çıkmak için şirketler profesyonel destek alırken, bireyler çoğu zaman iş yaşamında karşılaştıkları krizlerde yeterli psikolojik, örgütsel ya da sosyal desteği alamamaktadır. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar, sosyal hak ihlalleri ve Covid-19 pandemisi gibi olaylar, çalışma hayatında örgütsel stres kavramını daha görünür kılmıştır. Bireyler, yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdikleri iş ortamında yalnızca fiziksel değil, bilişsel ve duygusal kaynaklarını da kullanmaktadır. Bu süreçte, insan doğasına aykırı talepler bireyde yabancılaşma yaratabilmektedir. Bu nedenle bazı kurumlar, kurum içi iletişim faaliyetleriyle çalışanların ruhsal ve fiziksel esenliğini artırmaya yönelik uygulamalara yönelmektedir. Bilinçli farkındalık (mindfulness) uygulamaları, bu kapsamda öne çıkan yöntemlerdendir. Bu çalışmada, sivil havacılık sektöründe görev yapan 390 kabin memurunun iş stresi ile algıladıkları örgütsel iletişim iklimi ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Örgütsel İletişim İklimi Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) ve İş Stresi-20 Ölçeği ile toplanmıştır. Regresyon analizleri sonucunda, değişkenler arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bulgular, örgütsel iletişim ve bilinçli farkındalığın iş stresiyle başa çıkmada önemli rol oynayabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler; örgütsel iletişim, kişi içi iletişim, stres, iş stresi, bilinçli farkındalık, kabin ekipleri
Özet (Çeviri)
The contemporary capitalist system is a dynamic and self-reproducing structure in which individuals, companies, and nations constantly interact. While organizations seek professional support to manage macro-level challenges such as increasing competition, global crises, and shifting power dynamics, individuals often lack sufficient psychological, organizational, or social support when dealing with workplace stressors. In recent years, economic downturns, violations of social rights, and the Covid-19 pandemic have brought the concept of organizational stress to the forefront. Individuals spend a significant portion of their lives in work environments, engaging not only their physical but also cognitive and emotional capacities. Demands that conflict with human nature can lead to alienation. Recognizing this, some corporations have begun implementing internal communication strategies and wellness initiatives to support their employees' mental and physical well-being. Among these, mindfulness practices have gained prominence as effective tools for stress management.This study examines the relationship between job stress, perceived organizational communication climate, and mindfulness levels among 390 cabin crew members working in the civil aviation sector. Data were collected using the Demographic Information Form, Organizational Communication Climate Scale, Mindfulness Scale, and Job Stress-20 Scale. Regression analyses revealed statistically significant relationships among the variables. The findings suggest that organizational communication and mindfulness play a crucial role in helping employees cope with job-related stress. Keywords; organizational communication, interpersonal comunication, stress, corporate stress, mindfulness, cabin crews