Farklı demir kaynaklarının 'ın vitro' şartlarda böğürtlenin gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different iron sources on the growth of blackberry under 'in vitro' conditions
- Tez No: 967246
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, demir eksikliğinin bitki gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, farklı demir formlarının böğürtlen bitkileri üzerindeki etkilerini araştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Özellikle nanopartikül demirin, geleneksel demir kaynaklarına göre daha etkili olup olmadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma, sürdürülebilir tarım uygulamalarında yeni nesil gübrelerin potansiyel kullanımını değerlendirmek açısından önem arz etmektedir. Denemede Sequestrene® 330, FeSO4·7H2O, C10H12N2NaFeO8 ve Fe3O4 NP (0.01, 0.10, 1.00 mgL-1) formları kullanılmış; yaş ve kuru ağırlık, bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak alanı, gövde çapı ve klorofil ile karotenoid içerikleri değerlendirilmiştir. Yaş ağırlık açısından en yüksek değer Sequestrene® 330'da 0.759 ± 0.004 g, en düşük değer kontrol grubunda 0.164 ± 0.001 g olarak bulunmuştur. Kuru ağırlıkta Sequestrene® 330 0.205 ± 0.000 g ile öne çıkmıştır. Bitki boyu 4.166 ± 0.030 cm, yaprak sayısı 9.169 ± 0.940 adet, klorofil-a 0.026 ± 0.006, karotenoid 0.056 ± 0.730 değerleriyle yine bu uygulamada en yüksektir. Fe₃O₄ NP (1.00 mg L-1) ise 2.694 ± 0.006 cm² ile en yüksek yaprak alanını sağlamıştır. Sonuç olarak, Sequestrene® 330 geleneksel demir kaynağı olarak biyokütle üretimi açısından en etkili uygulama olurken; Fe3O4 nanopartiküller özellikle yaprak alanı ve klorofil-a gibi fizyolojik parametrelerde dikkat çekici sonuçlar vermiştir. Bu bulgular, uygun dozaj ve formülasyonla nanopartikül demir kaynaklarının alternatif gübre olarak kullanılabileceğini, ayrıca bitki gelişimini destekleyerek biyokütle ve verim artışına katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Gelecek çalışmalarda, nanopartikül demir dozlarının optimize edilerek toprak koşullarında test edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different forms of iron on blackberry plants, aiming to mitigate the adverse effects of iron deficiency on plant growth. In particular, the efficacy of iron nanoparticles compared to conventional iron sources was evaluated. The research holds significance for assessing the potential use of next-generation fertilizers in sustainable agricultural practices. The experiment utilized Sequestrene® 330, FeSO4·7H2O, C10H12N2NaFeO8 and Fe3O4 NP nanoparticles (at concentrations of 0.01, 0.10, and 1.00 mg L-1). Parameters such as fresh and dry weight, plant height, leaf number, leaf area, stem diameter, and chlorophyll and carotenoid contents were measured. The highest fresh weight was recorded in the Sequestrene® 330 treatment (0.759 ± 0.004 g), while the lowest was observed in the control group (0.164 ± 0.001 g). Dry weight was also highest in the Sequestrene® 330 group (0.205 ± 0.000 g). Plant height (4.166 ± 0.030 cm), leaf number (9.169 ± 0.940), chlorophyll-a content (0.026 ± 0.006), and carotenoid content (0.056 ± 0.730) were likewise greatest in this treatment. Notably, the Fe3O4 nanoparticles at 1.00 mg L-1 produced the largest leaf area (2.694 ± 0.006 cm²). In conclusion, Sequestrene® 330 proved to be the most effective traditional iron source in terms of biomass production. Meanwhile, Fe3O4 nanoparticles showed promising results in physiological parameters such as leaf area and chlorophyll-a content. These findings suggest that, with appropriate dosage and formulation, iron nanoparticles could serve as alternative fertilizers, supporting plant growth and contributing to increased biomass and yield. Future studies are recommended to optimize nanoparticle iron dosages and evaluate their effects under soil conditions.