Substituent effects of imines and enaminones on optical properties of push-pull chromophores
İmin ve enaminonların it-çek kromoforlarının optik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 967247
  2. Yazar: IŞIL IRMAK KUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde konjuge organik moleküller; düşük maliyetleri, kolay erişilebilir olmaları ve üstün optik özellikleri sayesinde geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu tür moleküller özellikle organik güneş pillerinde, organik alan etkili transistörlerde (OFET) ve organik ışık yayan diyotlarda (OLED) yaygın şekilde tercih edilmektedir. Sentez süreçlerinde çevre dostu ve verimli yaklaşımlar ön planda olup, bu bağlamda klik kimyası tabanlı yöntemler öne çıkmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon (SK-RE) reaksiyonları, kolay uygulanabilirliği ve seçiciliği ile tercih edilmektedir. Bu tez kapsamında, imin ve enaminon gruplarını içeren elektronca zengin alkinlerin sentezi gerçekleştirilmiş; bu alkinlerin tetrasiyanoetilen (TCNE) ve tetrasiyanokinodimetan (TCNQ) gibi elektron alıcılarıyla [2+2] SK-RE reaksiyonları detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca sentezlenen konjuge sistemlerin optik özellikleri, UV/Vis spektroskopisi ve teorik hesaplamalar yardımıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların, yeni nesil organik elektronik malzemelerin tasarımına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, conjugated organic molecules have found widespread applications due to their low cost, easy accessibility, and excellent optical properties. These types of molecules are especially preferred in organic solar cells, organic field-effect transistors (OFETs), and organic light emitting diodes (OLEDs). During their synthesis, sustainable and efficient methods play a crucial role, with click-chemistry-based strategies receiving increasing attention. Among these, the [2+2] cycloaddition–retroelectrocyclization (CA-RE) reaction stands out for its simple procedures, high selectivity, and compatibility with a wide range of functional groups. Within the scope of this thesis, the synthesis of electron-rich alkynes containing imine and enaminone groups was carried out, and their [2+2] CA-RE reactions with electron acceptors such as tetracyanoethylene (TCNE) and tetracyanoquinodimethane (TCNQ) were investigated in detail. Additionally, the optical properties of the synthesized conjugated systems were evaluated using UV/Vis spectroscopy and theoretical calculations. The results obtained are expected to contribute to the design of next-generation organic electronic materials.