Spor bilimleri öğrencilerinin antrenman ve müsabakaya ilişkin bilişsel esneklik ve öz yansıtma düzeylerinin incelenmesi
Examination of sports sciences students' cognitive flexibility and self-reflection levels regarding training and competition.
- Tez No: 967272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri öğrencilerinin Antrenman ve Müsabakaya İlişkin Bilişsel Esneklik ve Öz-Yansıtma düzeylerinin belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi, literatürde farklı başlıklar altında ve ayrı ayrı incelenmiş olan bilişsel esneklik ve öz yansıtma kavramlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim döneminde Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya katılan 100 kadın 94 erkek toplam 194 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin antrenman ve müsabakaya ilişkin esneklik düzeyleri incelemek için Yarayan ve ark (2023) tarafından hazırlanan Sporcu Bilişsel Esneklik Envanteri ölçeği ile Koçak ve Karakaya (2023) tarafından hazırlanan Sporcuların Antrenman ve Müsabakaya İlişkin Öz-Yansıtma Ölçeği kullanılmıştır Elde edilen verilerin analizi için Statistical Packadge for Social Sciences (SPSS) 22.0 paket programı kullanılmıştır İkili gruplarda Independent Samples T Testi, üç ve üstü gruplarda One Way ANOVA, ilişki belirlemek için pearsyon kolerasyon testlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the Cognitive Flexibility and Self-Reflection levels of sports science students regarding Training and Competition and to determine the relationship between them, and to examine the concepts of cognitive flexibility and self-reflection, which have been examined separately and under different titles in the literature, in terms of different variables. The universe of the research consists of students studying at Gaziantep University Faculty of Sports Sciences in the 2024-2025 academic year. The sample of the research consists of a total of 194 students, 100 female and 94 male, who participated in the research. In order to examine the flexibility levels of the students participating in the study regarding training and competition, the Athlete Cognitive Flexibility Inventory scale prepared by Yarayan et al. (2023) and the Athlete Self-Reflection Scale Regarding Training and Competition prepared by Koçak and Karakaya (2023) were used. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 package program was used to analyze the obtained data. Independent Samples T Test was used in paired groups, One Way ANOVA in groups of three and above, and Peersyon correlation tests were used to determine the relationship.