Düzenli fitness yapan bireylerin, finansal tutum düzeylerinin demografik faktörlerle ilişkisi
The relationship between the financial attitude levels of individuals who regularly engage in fitness and demographic factors
  1. Tez No: 967385
  2. Yazar: DOĞUŞ CAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, 18-55 yaş arası yetişkin bireylerin finansal tutum farkındalıklarının sosyodemografik özelliklerine göre belirlenmesidir. Araştırma sonuçlarının fiziksel olarak aktif bireylerin finansal tutum davranışlarının anlaşılmasında yardımcı olacağı ön görülmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı betimleyici bir çalışma olup araştırmaya İstanbul, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki özel bir spor salonu üyesi birey katkı sağladı. Katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim, gelir düzeyi, çocuk sayısı ve medeni durum özelliklerinin finansal tutum ve davranışlarını nasıl yordadığı ilişkisel tarama yöntemi ile karşılaştırıldı. 289 katılımcıya iki kategoriden oluşan anket formu uygulandı ve ilk kategoride sosyodemografik bilgilere yer verildi ve ikinci kategoride Finansal Tutum Ölçeğine ait sorular uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the financial attitude awareness of adults between the ages of 18-55 according to their sociogemographic characteristics. It is predicted that the results of the research will help to understand the financial attitude behaviors of physically active individuals. Materials and Methods: This is a descriptive study based on a quantitative research method. The sample consists of members of the sports center in the Istanbul Dudullu Organized Industrial Zone. Using the relational screening model, the study examined the relationship between participants' age, gender, education, income, number of children, and marital status and their financial attitudes and behaviors.