Orak hücreli anemide serum VEGF-A, TNF-A, kallistatin ve oksidan/ antioksidan düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum VEGF-A, TNF-A, kallistatin and oxidant/antioxidant levels in sickle cell anemia
- Tez No: 967384
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN, DOÇ. DR. GÜL İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Orak hücre anemisi (OHA), β-globin geninde meydana gelen mutasyon sonucu eritrositlerin orak biçimli bir şekil almasıyla ortaya çıkan kalıtsal bir kan hastalığıdır. Bu anormal hücre yapısı, damar içinde tıkanmalara, doku hipoksisine ve zamanla çoklu organ hasarına yol açabilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, OHA'da yalnızca eritrosit yapısının değil, aynı zamanda inflamasyon, endotel hasarı ve oksidatif stres mekanizmalarının da önemli rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada OHA tanısı almış bireylerde serum VEGF-A, TNF-α ve kallistatin düzeyleri ile oksidatif dengeyi yansıtan toplam antioksidan seviyesi (TAS), toplam oksidan seviyesi (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) analiz edilmiştir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri (AST, ALT, üre, kreatinin) ile bilirubin ve albumin düzeyleri değerlendirilerek hastalığın organ düzeyindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sickle cell anemia (SCA) is a hereditary blood disease that occurs when erythrocytes take on a sickle-shaped shape as a result of mutations in the β-globin gene. This abnormal cell structure can lead to blockages in the vessels, tissue hypoxia, and over time, multiple organ damage. Recent studies have shown that not only erythrocyte structure but also inflammation, endothelial damage, and oxidative stress mechanisms play an important role in SCA. In this study, serum VEGF-A, TNF-α, and kallistatin levels, as well as total antioxidant levels (TAS), total oxidant levels (TOS), and oxidative stress index (OSI) reflecting oxidative balance in individuals diagnosed with SCA were analyzed. In addition, liver and kidney function tests (AST, ALT, urea, creatinine) and bilirubin and albumin levels were evaluated to examine the effects of the disease on the organ level.