Applicability of one-dimensional site response analysis for strong ground motion stations in Izmir
İzmir'deki kuvvetli yer hareketi istasyonları için tek boyutlu zemin tepki analizinin uygulanabilirliği
  1. Tez No: 967388
  2. Yazar: RABİA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Türk İvmeölçer Veri Tabanı ve Analiz Sistemi kapsamında İzmir'de yer alan güçlü yer hareketi istasyonları için tek boyutlu zemin tepkisi varsayımının geçerliliğini değerlendirmekte ve tek boyutlu zemin davranışı sergileyen istasyonlar için simülasyona dayalı istasyona özel büyütme katsayıları üretmektedir. Tek boyutlu varsayımının uygunluğunu test etmek amacıyla, istasyon verileriyle hesaplanan ampirik transfer fonksiyonu—belirli bir istasyonda kaydedilen yer hareketi verisinin tepki spektrumunun, VS30 (ilk 30 metrede zaman ortalaması alınmış kayma dalga hızı) 700 m/s'den büyük olan referans istasyonda kaydedilen yer hareketi verisinin tepki spektrumuna oranı olarak tanımlanır— ile teorik transfer fonksiyonu—referans istasyon verisinin 1D doğrusal frekans alanında yüzeye iletilmesiyle elde edilen tepki spektrumunun, giriş hareketi spektrumuna oranı— arasındaki korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar, moment büyüklüğü 4.5 < Mw < 5.4 ve odak uzaklığı 10 km < Repi
Özet (Çeviri)
This study evaluates the applicability of one-dimensional site response assumption to the strong ground motion stations of Turkish Accelerometric Database and Analysis System located in Izmir and produces simulation-based site-specific amplification factors for stations exhibiting 1D site behavior. For testing the suitability of the 1D assumption, the correlation coefficient between empirical transfer function—defined as the ratio of response spectrum of ground motion data recorded at the station of interest to that at reference station with VS30 (time-averaged shear wave velocity at top 30 m) greater than 700 m/s— and theoretical transfer function —described as the ratio of response spectrum of computed motion at the surface of given station using ground motion record at the reference station (i.e., input motion) via 1D linear-frequency domain analysis the input motion— was calculated using the weak motions (4.5< MW 325 m/s (3512, 3533, and 3538), simulated log mean + 1SD amplification exceeded the TBEC (2019) design spectra across all periods under DD-2 hazard level. At station 3524, both log mean and log mean ± 1SD amplifications exceeded the code spectra throughout the entire period range. These findings highlight the importance of validating the 1D assumption and indicate that the current code-based amplification factors may need revision.