Pulmoner sarkoidoz'da klinik özellikler, radyolojik bulgular ve tanı yöntemleri
Clinical features, radiological findings, and diagnostic methods in pulmonary sarcoidosis
- Tez No: 967389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkoidoz; etiyolojisi bilinmeyen, multisistemik tutulum gösterebilen ve non-nekrotizan granülomlarla karakterize bir hastalıktır. En sık akciğerler ve intratorasik lenf nodlarını etkiler. Tanı, klinik ve radyolojik bulguların histopatolojik olarak doğrulama ile desteklenmesi ve diğer granülomatöz hastalıkların dışlanması ile konulur. Bu çalışma, sarkoidoz tanısı alan olguların klinik, radyolojik ve histopatolojik özelliklerini retrospektif olarak değerlendirmeyi; yüksek tanı başarısı, düşük invazivlik, düşük maliyet ve düşük komplikasyon riski sağlayan yöntemleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metod: 1991–2001 yılları arasında Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi'nde tanı konulan 45 olgu incelenmiştir. Olguların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar verileri, görüntüleme sonuçları, tanı yöntemleri ve tedaviye verdikleri yanıtlar detaylı şekilde analiz edilmiştir. Sarkoidoz tanısı almış 45 hastanın klinik, radyolojik ve histopatolojik özellikleri retrospektif olarak incelenmiş ve elde edilen veriler Amerikan Toraks Derneği (ATS), Avrupa Solunum Derneği (ERS) ve Sarkoidoz ve Diğer Granülomatöz Bozukluklar için Dünya Birliği (WASOG) rehberleri temel alınarak hastalarımızın verileri ve uyarlılığı literatür verileri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Olguların %82'si kadındı ve en sık görülen yaş aralığı 31–40 yaş olarak belirlendi. Başvuru yakınmaları sıklıkla öksürük (%70), göğüs ağrısı (%55) ve nefes darlığı (%38) şeklindeydi. En sık ekstrapulmoner tutulum göz (%4), deri (%4) ve kalp (%2)'te görüldü. En yaygın radyolojik bulgu bilateral hiler lenfadenopati olup, bilgisayarlı tomografi (BT) ile en sık evre 2 hastalık saptandı. Elde edilen sonuçlar, yüksek rezolusyonlu BT'nin (YRBT) radyolojik evreleme ve aktivite değerlendirmesinde üstün olduğunu ve non-invaziv tanı yaklaşımlarının doğru hasta seçimiyle yüksek tanı başarısı sağlayabileceğini göstermektedir. Tanı yöntemleri arasında skalen lenf nodu biyopsisi (SLNB) %70 oranında pozitiflik sağlarken, bronkoskopik biyopsi yöntemleriyle tanı oranı %24 olarak bulundu. Daha invaziv yöntemler (mediyastinoskopi, açık akciğer biyopsisi, VATS) %100 tanı başarısı sağlasa da bu yöntemler morbidite ve maliyet nedeniyle ikincil tercihler olmuştur. Tedavi başlanan 24 hastanın, kortikosteroid tedavisiyle 8'inde gerileme, 3'ünde ilerleme, 4'ünde ise stabil seyir saptanmıştır. Sonuçlar: Sarkoidozda etiyolojik bilinmezlik sürse de, klinik yönetimde rehberlere dayalı sistematik yaklaşım ve doğru yöntem seçimi, tanı ve tedavi süreçlerini olumlu etkilemektedir. Tanıda klinik ve radyolojik bulguların histopatolojik doğrulama ile desteklenmesi esastır. Uygun hasta seçiminde daha az invaziv ve yüksek doğruluk oranına sahip yöntemlerin kullanılması, tanı sürecinde etkinlik ve güvenliği artırmaktadır. Bu çalışma, ülkemizde sarkoidozun tanı yaklaşımları ve klinik seyri hakkında değerli veriler sunarak gelecekteki çalışmalara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is a multisystem disease of unknown etiology characterized by non-caseating granulomas, most frequently involving the lungs and intrathoracic lymph nodes. Diagnosis is based on clinical and radiological findings supported by histopathological confirmation and exclusion of other granulomatous diseases. This study aimed to retrospectively evaluate the clinical, radiological, and histopathological features of patients diagnosed with sarcoidosis and to identify diagnostic methods that provide high accuracy with low invasiveness, cost, and complication risk. A total of 45 patients diagnosed between 1991 and 2001 at Heybeliada Chest Diseases and Thoracic Surgery Center were analyzed. Of the patients, 82% were female, and the most common age range was 31–40 years. The main presenting symptoms were cough (70%), chest pain (55%), and dyspnea (38%). Extrapulmonary involvement was most frequently observed in the eyes and skin (4% each) and the heart (2%). Bilateral hilar lymphadenopathy was the most common radiological finding, with high-resolution CT most frequently revealing stage 2 disease. Scalene lymph node biopsy had a diagnostic yield of 70%, bronchoscopic biopsies 24%, and invasive surgical methods 100%. Among 24 patients receiving corticosteroid therapy, most showed regression. In conclusion, the diagnosis of sarcoidosis requires histopathological confirmation supported by clinical and radiological findings. Using less invasive methods with high diagnostic accuracy in appropriately selected patients can improve both the safety and effectiveness of the diagnostic process.