Maraş otu kullanımının fonasyona etkisi
The effect of Maras powder on phonation
  1. Tez No: 967589
  2. Yazar: SÜMEYRA EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED GAZİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Maraş otu, özellikle Türkiye'nin Kahramanmaraş bölgesinde tüketilen bir dumansız tütün ürünüdür. Maraş otu tüketimi bölge insanı arasında genellikle sosyal toplantılar ve toplumsal faaliyetlerle ilişkilendirilmekte ve kullanıcılar arasında sosyal etkileşim amacıyla kullanılmaktadır. Çalışmamızın asıl amacı özellikle bölgemizde sık kullanılan Maraş otunun ses kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Polikliniğimize işitme azlığı veya tinnitus şikayeti ile başvuran, 18-40 yaş arası genç erişkin hastalardan Maraş otu kullanım öyküsü sorgulanıp en az 5 yıl boyunca günde 3 defa Maraş otu kullanımı olan 76 kişilik hasta grubu ve Maraş otu kullanmayan 76 kişilik kontrol grubu oluşturuldu. Maraş otu kullanan hastaların median yaşı 36 yıl iken kontrol grubunda bu değer 30 olarak saptanmıştır. Cinsiyet açısından incelendiğinde; Maraş otu kullanan hastalardan %96'sı (n=72) erkek iken kontrol grubunda %48 hasta (n=36) erkekti. Maraş otu kullanan hastalarda erkek cinsiyet istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla saptandı (p0,05). Çalışmamız, Maraş otu kullanımının ses sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin gösterilmesi açısından literatürde öncü çalışma niteliğindedir. Bu tür çalışmalar hem bireysel hem de toplumsal düzeyde farkındalık yaratarak, ses sağlığının korunmasına katkıda bulunabilir. Bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu da belirtmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Maraş powder is a smokeless tobacco product consumed especially in the Kahramanmaras region of Turkiye Maras powder consumption is often associated with social gatherings and social activities among the people of the region and serves as a tool for social interaction among users. The main aim of our study is to examine the effects of Maras powder, which is frequently used in our region, on voice quality. Among the adult patients aged 18-40 years who applied to our outpatient clinic with complaints of hearing loss or tinnitus, a patient group of 76 patients who had used Maras powder 3 times a day for at least 5 years and a control group of 76 patients who did not use Maras herb were formed. The median age of the patients using Maras powder was 36 years, while this value was 30 years in the control group. When analysed in terms of gender, 96% (n=72) of the patients using Maras powder were male, while 48% (n=36) of the patients in the control group were male. Male gender was found to be statistically significantly higher in patients using Maras powder (p0.05). Our study is a pioneering study in the literature in terms of showing the negative effects of Maras powder use on vocal health. Such studies can contribute to the protection of vocal health by raising awareness at both individual and social level. It should also be noted that there is a need for more comprehensive studies on this subject.