Birinci basamak hekimlerinin defansif tıp uygulamaları konusundaki tutumlarının ve tükenmişlik düzeylerinin klinik pratiklerine etkisi
The effect of primary care physicians' attitudes towards defensive medicine practices and burnout levels on their clinical practices
  1. Tez No: 967588
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Dünyada doktorlar hakkında açılan davalar sebebiyle, doktorların kendilerini güvenceye almak için pratikler geliştirdiği, bu yeni davranışların ABD'de“Defansif Tıp”adıyla ön plana çıktığı görülmektedir. Sağlık profesyonelleri için kullanılan tükenmişlik, yeterli sürede gelişen iş koşulları ile ilintili stresin doğurduğu mental ve fiziksel enerji yoksunluğu ile karakterizedir. Çalışmanın amacı aile hekimlerinin defansif tıp uygulama özellikleri ve tükenmişlik düzeylerinin mesleki pratiklerine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Türkiye'de aile hekimlerinde yapılan kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Evren büyüklüğü 30-40 bin aralığında, %40 prevelansta, %90 güven aralığı, %5 hata payı ve desen etkisi 2.0 alınarak örneklem büyüklüğü hesaplandı ve minimum 516 aile hekimine ulaşılması hedeflendi. Sosyodemografik veri formu, defansif tıp klinik uygulamaları formu, DTTÖ ve Maslach Tükenmişlik ölçeğinden oluşan anket formu ile yapılacaktır. Bulgular: Çalışmamızda 542 kişinin %65,12'si erkek, %34,87'si kadındır. DTTÖ puan ortalaması 47,94'tür. Katılımcıların Maslach Tükenmişlik Envanteri puan ortalaması 79,29'dur. Cinsiyet yönünden, defansif tıp kavramını daha önce duymanın ve defansif tıp uygulamaları kavramının içeriği konusunda yeterli bilgiye sahip olmanın istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Çok yüksek DTU'ya başvuran katılımcılarda Maslach ölçek puanı ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyut puanları, Maslach tükemişlik ölçeğinin bir diğer alt boyutu olan kişisel başarı için ise orta düzeyde DTU'ya başvuran katılımcıların puanları istatistiksel olarak önemli düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç: DTU ile tükenmişlik arasında ilişki bulunmuştur. Bu iki durum hem birbirlerini etkilemekte hem de hekimlerin mesleki pratiklerini etkilemektedir. DTU'nun önüne geçilmesi; hastalar için zaman kaybının önlenmesi, diğer basamakların iş yükü olarak rahatlatılması ve finansal açıdan topluma fayda sağlanması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Due to the lawsuits filed against doctors around the world, it is seen that doctors have developed practices to secure themselves, and these new behaviors have come to the forefront with the name“Defensive Medicine”in the USA.“Burnout”, which is used for health professionals, is characterized by mental and physical energy deprivation caused by stress related to work conditions that develop in sufficient time. The aim of this study was to investigate the effect of defensive medicine practice characteristics and burnout levels of family physicians on their professional practices. Materials and Methods: This is a cross-sectional study conducted among family physicians in Turkey. The sample size was calculated by taking the population size between 30-40 thousand, 40% prevalence, 90% confidence interval, 5% margin of error and pattern effect 2.0 and it was aimed to reach a minimum of 516 family physicians. Data collection will be done with a questionnaire consisting of sociodemographic form, defensive medicine clinical practice form, DTTÖ and Maslach Burnout Scale. Findings: In our study, 65.12% of the 542 participants were male and 34.87% were female. The mean score of DTTÖ was 47.94. The mean Maslach Burnout Inventory score of the participants was 79.29. In terms of gender, hearing the concept of defensive medicine before and having sufficient knowledge about the content of the concept of defensive medicine practices were found to be statistically significant. It was found that the Maslach scale score and emotional exhaustion and depersonalization sub-dimension scores of the participants who applied to very high DTU, and the scores of the participants who applied to moderate DTU for personal accomplishment, another sub-dimension of the Maslach Exhaustion Inventory, were statistically significantly higher. Conclusion: A relationship was found between DTU and burnout. These two conditions both affect each other and affect the professional practices of physicians. Prevention of DTU is important in terms of preventing loss of time for patients, relieving the workload of other steps and benefiting the society financially.