Köprü ve otoyol üzerindeki ücret ödeme gişe sahasının simülasyon ile modellenmesi
Simulation-based modeling of toll booth areas on bridges and highways
- Tez No: 967637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Karayolu sektörü, esnek yapısı, hız imkanı ve konumlar arası kesintisiz ulaşım avantajıyla ülkemizde ve dünyada ulaştırmanın ana unsurudur. Son yıllarda hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin ulaştırma ağı karayolları ve otomobillerin etkisi altındadır. 2023 yılı itibariyle ülkemizde her 1.000 kişiye düşen otomobil sayısı 167 ve toplam taşıt satısı 311 adet olmaktadır. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde ülkemizde bu oranın her 1.000 kişiye düşen otomobil sayısının 531 otomobil olacağı öngörülmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu'nun Malkara ücret toplama istasyonu çıkış gişelerinin bir simülasyon modelini kurarak araç geliş yoğunluğuna göre 10 farklı mevcut durumdaki kuyruk miktarı ve bekleme süreleri incelenerek mevcut durumu alternatif senaryolar ile karşılaştırıp araç geliş yoğunluğuna göre gişe modu değişikliği ve açık gişe sayısı belirlemektir. Simülasyon çalışması için otoyoldaki araç geliş verileri, ödeme yöntemleri, çıkış gişesi kullanım oranları ve ödeme yöntemine göre işlem süreleri gözlemlenerek temin edilmiştir. Ele alınan istasyonda MTC adı verilen nakit ve kredi kartı ödeme yöntemi, ETC adı altında HGS ile ödeme yöntemi ve EFV olarak isimlendirilen ihlalli geçiş ödeme yöntemi incelenmiştir. Mevcut durumun yanında karma gişe modeli ve açık bariyerli gişe modeli olmak üzere iki farklı senaryo geliştirilmiştir. Araç geliş yoğunluğuna göre ilgili çıkış istasyonunda alınması gereken aksiyonlar hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The road transportation sector, with its flexible structure, speed capability, and uninterrupted transportation advantage between locations, is the primary element of transportation in our country and globally. In recent years, the transportation networks of both developing and developed countries have been influenced significantly by roads and automobiles. As of 2023, the number of cars per 1,000 people in our country is 167, with a total vehicle count of 311. Over the next 20 years, this ratio is projected to increase to 531 cars per 1,000 people. The aim of this study is to develop a simulation model of the exit toll booths at the Malkara toll collection station on the 1915 Çanakkale Bridge and Motorway in Turkey. By analyzing vehicle arrival densities, the study examines queue lengths and waiting times for 10 different current scenarios and compares the existing situation with alternative scenarios. The goal is to determine toll booth mode changes and the number of open booths based on vehicle arrival densities. For the simulation study, vehicle arrival data on the highway, payment methods, exit toll booth usage rates and transaction times according to payment method were obtained by observation. At the station in question, three payment methods were analyzed: MTC, which includes cash and credit card payments; ETC, which involves HGS payments; and EFV, which refers to violation payment methods. In addition to the current situation, two alternative scenarios were developed: a mixed toll booth model and an open-barrier toll booth model. Recommendations were made regarding the actions to be taken at the relevant exit station based on vehicle arrival densities.