Ceza infaz kurumunda anneleriyle kalan çocukların duyusal işlemleme, motor beceriler ve aktivite katılımının incelenmesi: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi örneği
Investigation of sensory processing, motor skills and activity participation of children staying with their mothers in penitentiary institutions: The example of Bakırköy Women's Closed Prison
  1. Tez No: 967674
  2. Yazar: HABİBE RABİA ŞİRİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte yaşayan 3-6 yaş arası çocukların duyusal işlemleme becerileri ile günlük yaşama katılım düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde yaşayan çocuklar ile benzer sosyo-demografik özelliklere sahip dış ortamda büyüyen çocukların karşılaştırılması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Değerlendirme sürecinde, çocukların çevresel uyaranlara karşı verdikleri tepkiler, duyusal hassasiyet düzeyleri, uyaranları ayırt etme becerileri ve davranışsal düzenleme yetileri ölçülmüştür. Aynı zamanda motor beceriler açısından vücut koordinasyonu, kas gücü, denge, ince ve kaba motor performansları değerlendirilmiş; çocukların oyun, öz bakım ve sosyal etkileşim gibi günlük yaşam aktivitelerine ne düzeyde ve ne sıklıkla katıldıkları analiz edilmiştir. Duyusal işlemleme alanında yüksek puanlar, çevresel uyaranlara aşırı duyarlılığı; düşük motor beceri puanları ise fiziksel gelişimde gecikmeleri işaret etmektedir. Aktivite katılımı, çocukların belirli görevleri gerçekleştirme düzeylerine göre kategorik olarak derecelendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ceza infaz kurumunda yaşayan çocukların özellikle işitsel, görsel, denge, dokunma duyularında belirgin zayıflıklar yaşadığını; ayrıca sosyal etkileşim ve günlük aktivitelere katılımda ciddi sınırlılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sensory processing characteristics and activity participation levels of children aged 3 to 6 who live with their mothers in a penal institution. The research was conducted by comparing children living in the Bakırköy Women's Closed Prison with peers of similar socio-demographic backgrounds residing outside the prison environment. The data were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) software.The assessment process included evaluating children's responses to sensory stimuli, levels of sensory sensitivity, ability to discriminate between stimuli, and behavioral regulation. Additionally, their motor coordination, balance, strength, fine and gross motor skills were examined. Their participation in daily activities such as play, self-care, and social interaction was also assessed. High scores in the sensory processing domain indicated hypersensitivity to environmental stimuli, while low motor performance scores suggested developmental delays. Participation in activities was categorized based on the frequency and independence with which the child engaged in specific tasks. The findings revealed that children growing up in prison environments displayed significant deficits in auditory, visual, vestibular, and tactile processing, along with notable limitations in social interaction and daily activity participation.