Meyve atıklarının ikinci nesil biyoetanol üretiminde kullanım kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of use capacities of fruit wastes in second generation bioethanol production
- Tez No: 967675
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Lignoselülozik biyokütle, ucuz ve bol bir hammadde olarak biyoteknolojik uygulamalar açısından büyük avantajlar sunmaktadır. Bu çalışma, yeni izole edilen ksiloz/glukoz birlikte fermantasyonu yapabilen Hanseniaspora uvarum mayası kullanılarak dut posasından biyoetanol üretmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, önce mayanın ksiloz tüketim kapasitesi, sentetik ksiloz içeren bir ortamda karbon kaynağı olarak test edilmiş ve Hanseniaspora uvarum'un ksilozu etanol üretmek üzere etkili bir şekilde fermente ettiği görülmüştür. Daha sonra, Hanseniaspora uvarum, dut posasının seyreltik asit ön işlemi sonucu elde edilen sıvı hidrolizatının fermantasyonunda kullanılmıştır. Ayrıca, ön işlem görmüş dut posasının ardından enzimatik hidroliz işlemi uygulanarak bu işlemin etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, başlangıç biyokütle konsantrasyonu (50–500 g/L), azot kaynakları veya mineral tuzları içeren iki farklı dut posası ortamında optimize edilmiştir. Ön işlem görmüş dut posasının enzimatik hidrolizi, 400 g/L başlangıç biyokütle yüküyle, çözünür soya proteini eklenerek veya eklenmeden gerçekleştirilmiş ve fermente edilebilir şeker konsantrasyonlarında önemli bir artış gözlemlenmiştir. Seyreltik asit ön işlemi sırasında 400 g/L biyokütle yükü kullanıldığında ve ardından 15 FPU/g selüloz ile enzimatik hidroliz yapıldığında, en yüksek şeker konsantrasyonu 159,6 g/L olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, seyreltik asit ön işlemi ve enzimatik hidroliz sonrasında, Hanseniaspora uvarum tarafından üretilen etanol miktarı 61,3 g/L (0,153 g/gbiyokütle) seviyesine ulaşmıştır ki bu değer, literatüre göre verimli bir damıtma için yeterli bir miktardır. Sonuçlar, ksiloz/glukoz birlikte fermantasyonu yapabilen Hanseniaspora uvarum mayasının ve dut posasının, ikinci nesil biyoetanol üretimi için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lignocellulosic biomass as a cheap and abundant raw material offers great advantages in terms of biotechnological applications. The current study aimed to produce bioethanol from mulberry pomace by newly isolated xylose/glucose co-fermenter Hanseniaspora uvarum. For this purpose, the xylose consumption capacity of the yeast was first tested using the synthetic xylose-containing medium as a carbon source, and Hanseniaspora uvarum effectively fermented xylose into ethanol. Afterward, Hansenispora uvarum was used for the fermentation of the liquid hydrolysate obtained by dilute acid pretreatment of mulberry pomace. Furthermore, a subsequent enzymatic hydrolysis of the pretreated mulberry pomace was performed to investigate its effect. For this purpose, initial biomass concentration (50–500 g/L) for fermentation was optimized in two different mulberry pomace media containing nitrogen sources or mineral salts. Enzymatic hydrolysis of pretreated mulberry pomace was performed at 400 g/L initial biomass loading with or without soluble soy protein addition, and a significant increase in fermentable sugar concentrations was observed. The highest sugar concentration was observed as 159.6 g/L when 400 g/L biomass loading was used during dilute acid pretreatment, and subsequent enzymatic hydrolysis was performed using 15 FPU/g cellulose. Moreover, after dilute acid pretreatment and enzymatic hydrolysis, ethanol production of Hanseniaspora uvarum reached 61.3 g/L (0.153 g/gbiomass) which is a sufficient amount for efficient distillation according to literature. Results show that xylose/glucose co-fermenter Hanseniaspora uvarum and mulberry pomace can be considered for second-generation bioethanol production.