Arabuluculuk faaliyeti sonucunda düzenlenen anlaşma belgelerinin icrası
Execution of agreement documents issued at the end of mediation activity
- Tez No: 967700
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Arabuluculuk faaliyeti; tarafların anlaşmaya varması, taraflara danışıldıktan sonra arabuluculuk için daha fazla çaba sarf edilmesinin gereksiz olduğunun arabulucu tarafından tespit edilmesi, taraflardan birinin karşı tarafa veya arabulucuya, arabuluculuk faaliyetinden çekildiğini bildirmesi, tarafların anlaşarak arabuluculuk faaliyetini sona erdirmesi veya uyuşmazlığın arabuluculuğa elverişli olmadığının tespit edilmesi şekillerinden biri ile sona erebilir. Arabuluculuk faaliyeti sona erdiğinde arabulucu tarafından bir son tutanak düzenlenir. Arabuluculuk faaliyeti anlaşma ile neticelendiğinde son tutanağa tarafların anlaştıkları ve sürecin bu şekilde sona erdiği yazılır. Tarafların son tutanaktan başka anlaşma konuları ile ilgili anlaşma belgesi düzenlemeleri de mümkündür. Anlaşma belgesine icra edilebilirlik şerhi alındıktan sonra bu belge ilâm netliği kazanmaktadır. Anlaşma belgesi ile benzer ilâm niteliğinde başkaca belgeler de bulunmaktadır. Ancak diğer ilâm niteliğinde belgeler ile anlaşma belgesinin pek çok farklılığı bulunmaktadır. Anlaşma belgesinin ilâm niteliği kazanabilmesi için, anlaşma belgesindeki anlaşma konularının arabuluculuğa ve icraya elverişli olması gerekmektedir. Arabuluculuğun uygulama alanın genişletilmesi ve arabuluculuğun etkinleştirilmesi günümüzde teşvik edilmektedir. Ancak anlaşma belgesinin icrası ile ilgili yaşanan sorunlar, arabuluculuğa ön yargı ile yaklaşılmasına neden olabileceği için bu sorunların çözüme kavuşturulması son derece önemlidir. Bu nedenle ticari arabuluculuk sonucunda varılan uluslararası anlaşmaların taraf devletlerce icrasının kolaylaştırılması maksadı ile Singapur Sözleşmesi düzenlenmiş ve ülkemiz de bu sözleşmenin tarafı olmuştur. Arabuluculuğun en cazip yanı kısa sürede elde edilebilen ilâm niteliğindeki anlaşma belgesinin, yıllarca süren yargılama neticesinde elde edilen ilâmla aynı ayrıcalığı taraflara sağlamasıdır. Bu nedenle anlaşma belgesinin ilâm niteliğinde belge olabilmesi için nasıl düzenlenmesi gerektiği ve anlaşma belgesinin icrasında özellik arz eden hususların neler olduğu son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Mediation can reach a conclusion in the event of one of the following five occasions; the parties come to an agreement, it is determined by the mediator after consulting the parties that it is no longer necessary to make further efforts for mediation, one of the parties notifies the other party or the mediator that he/she has withdrawn from the mediation activity, the parties terminate the mediation activity by agreement, or it is determined that the dispute is not suitable for mediation. When the mediation activity is concluded, a final report is drawn up by the mediator. Should the mediation activity be concluded with an agreement, it is written in the final report that the parties have agreed, and the process has ended in this way. It is also possible for the parties to issue an agreement document concerning the issues of the agreement. Once an annotation of enforceability is placed on the agreement document, the document is then qualified as a verdict and can be subject to execution with the verdict. Turkish law foresees other verdict-like documents that are similar to the aforementioned agreement document. However there are many differences between other writ-like documents and the document of agreement. In order for the agreement document to qualify as a verdict, the issues of the agreement specified by the parties in the document must be suitable for mediation and execution. Nowadays, expanding the application area of mediation and paving the way for its mainstream practice are encouraged. However, the problems experienced in the execution phase of the agreement document drawn up at the end of the agreement may cause prejudice to the mediation. To overcome the problems faced during the execution of the international agreements reached by state parties as a result of commercial mediation, the Singapore Convention was drawn up. The most appealing aspect of mediation for the parties is that the agreement document is a verdict-like document and it is issued as a result of the very short mediation activity. Hence, it provides the parties with the same privilege as the verdict obtained after years of judgement. This places particular importance on the questions of how the agreement document must be issued so that it is qualified as a verdict and what are the features of the execution phase of the agreement document.