The Nature of mediation in police stations of Turkey
- Tez No: 13839
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türkiye'de polis karakollarında yasada yazılı bazı takibi şikayete bağlı suç" larda polis tarafından uygulanan arabuluculuk işlevini, iki yörede karşılaştırmalı olarak incele meyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada arabuluculuk yöntemlerinin polisçe kullanımının yasal kurumlar ve uyuşmazlığa taraf olan halk için birtakım faydalar sağladığı belirlenmiştir. Araştırmalarla tam olarak saptanmamış ve resmi olarak belirlenmemiş olmasına karşın polisin arabuluculuk rolü Türk kültüründe olumlu bir amaç için ortaya çıkar ve hizmet görür. iki ayrı yöredeki birer polis karakolunda altışar aylık dönemler içerisinde yapılan araştırmada elde edilen verilerin değerlen dirilmesinde, tarafların davranış farklılıklarının ve bölgesel etmenlerin arabulucu ile taraflarca değişik yöntem ve taktiklerin kullanılmasında önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, ülkemizde de bazı uyuşmazlık çözümlerinde. Amer ika' - daki arabuluculuk merkezleri gibi yeni kurumlara gereksinme olduğunu; ancak bu kurumların tıpkı Batı 'da uygulandığı biçimde yapı 1 andı rı lmaması, kültürel farklılıkların gözönüne alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyze the mediation activities of the police which are used for some lesser offenses specified by the law in two police stations which are in two different regions of Turkey. In this study, the use of informal mediation skills by the police is considered to provide some advantages for legal institutions and the people involved. Though it is not empirically known and not officially endorsed, mediation by the police exists and serves a positive purpose in the Turkish culture. In evaluating the results of the research data which are obtained in a six month long study in two police stations, it is observed that behavioral differences and regional factors play an impor tant role in the use of different mediation strategies and tac tics by the mediator and the disputants. This study holds the view that the Turkish culture needs new institutions, such as the mediation centers in the U.S.A. in dispute resolution of some lesser offenses, and that these insti tutions should not be created exactly like their counterparts in the West because of the cultural and other differences. 11