Bulanık ÇKKV teknikleri kullanılarak diş protetik restorasyon malzemesi seçimi
Selection of dental prosthetic restoration material using fuzzy MCDM techniques
  1. Tez No: 967715
  2. Yazar: ECE AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Diş kaplamaları, dişleri tedavi edebilmek amacıyla yapılan ve diş görünümü taşıyan yapay protetik restorasyonlardır. Bu çalışma; diş hekimlerinin materyallerin tüm fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinin yanı sıra materyalin klinik performanslarını da göz önünde bulundurarak uygulanacak vakaya göre uzman odaklı bir bakış açısıyla en uygun dental protetik malzemeyi seçmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, en uygun alternatifin seçilmesi için Fermatean bulanık kümelerin çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ile bütünleştirilen uzantılardan ikisi olan Fermatean Bulanık CRITIC (Kriterler Arası Korelasyonlar Aracılığıyla Kriterlerin Önemi) ve Fermatean Bulanık WASPAS (Bütünleşik Ağırlıklı Toplam ve Çarpım Yöntemi) yöntemleri kullanılmıştır. Altı alternatif seçilmiş ve bunları değerlendirmek için ise üç ana kriter altında on bir alt kriter listelenmiştir. Çalışmanın sonucunda en iyi alternatif Lava Ultimate CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim), en önemli kriter ise klinik ömür bulunmuştur. Bu çalışmanın önemi diş hekimleri, hasta beklentileri ve bilimsel gerçekler değerlendirilerek en uygun alternatifin seçilmesidir. Diş hekimliğinde protetik restorasyon malzemesi seçimi alanında bulanık ÇKKV yöntemleri kullanılarak yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Dental crowns are artificial prosthetic restorations designed to treat teeth and mimic their natural appearance. This study aims to help dentists select the most suitable dental prosthetic material from an expert-oriented perspective, taking into account all physical, chemical and mechanical properties of the materials, as well as their clinical performance. To address this problem, the Fermatean Fuzzy CRITIC (Criteria Importance Through Intercriteria Correlation) and Fermatean Fuzzy WASPAS (Weighted Aggregated Sum Product Assessment) methods, which are two extensions of Fermatean Fuzzy Sets integrated with multi-criteria decision-making (MCDM) methods, were used. Six alternatives were selected and eleven sub-criteria were listed under three main criteria for their evaluation. As a result of the study, the best alternative was found to be Lava Ultimate CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing) and the most important criterion was determined to be clinical longevity. The significance of this study lies in selecting the most appropriate alternative by evaluating dentist expertise, patient expectations and scientific evidence. To the best of our knowledge, this is the first study to use fuzzy MCDM methods in the field of prosthetic restoration material selection in dentistry.