Ultrasonik destekli eklemeli imalatta kütle birikimi ile değişen titreşim karakteristiğinin katılaşma sürecine ve metalürjik özelliklere etkisi
The effect of vibration characteristics changing with mass accumulation on the solidification process and metallurgical properties in ultrasonically assisted additive manufacturing
  1. Tez No: 967714
  2. Yazar: MUHAMMED ENES GEBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Eklemeli imalat, geometri verisine göre malzemelerin direkt olarak son ürünün yahut son ürüne yakın geometrilerin üretildiği yöntem olarak malzeme sarfiyatını azaltır. Metal malzemelerin eklemeli imalat ile üretilmesinde vadedilen avantajların yanı sıra mikroyapısal düzensizlikler, gözeneklilik, yüksek termal gerilmeler ve mekanik özelliklerde anizotropi gibi sorunlar sıklıkla gözlemlenmektedir. Bu sorunların en aza indirilmesi ile alakalı yöntemlerden biri de ergiyik havuzda akustik akış ve kavitasyon oluşturarak katılaşmaya etki eden ultrasonik enerjinin uygulanmasıdır. Üretimin çoğu zaman açık atmosferde yapılması sebebiyle WAAM uygulamalarında yaygınlaşmış olan ultrasonik titreşim desteği, tablaya yahut direkt olarak iş parçasının kendisine titreşim dalgalarının iletilmesiyle icra edilir. Bununla birlikte, eklemeli imalatta üretim boyunca parçanın hem kütlesi hem de geometrisi değişmektedir. Kütle ve geometrideki bu değişim, sistemin doğal frekans noktalarını dolayısı ile titreşim davranışını değiştirmektedir. Bu çalışmada titreşimin üretilmesinden ergiyik havuza iletilmesine kadar olan süreç ele alınarak eklemeli imalatta kütle ve geometri değişiminin titreşim davranışını nasıl etkilediği irdelenmiştir. Çalışmalar sayısal ve deneysel olarak ele alınmış, sonuçlar karşılaştırılarak tartışılmıştır. Nokta ile yığma metoduyla yığılan parçaların ultrasonik titreşim desteği ile üretilmesi sırasında sabit ultrasonik güç kullanılmasına rağmen ergiyik havuzda elde edilen enerjinin kütle ve geometri değişiminden etkilendiği, ergiyik havuzda elde edilen enerjinin 400 kata kadar değiştiği sayısal çalışmalar ile gözlenmiş. Yapılan deneylerde ortalama tane boyutunun ultrasoniksiz yığılan numunede 350 µm'den daha fazla iken, ultrasonik desteği ile üretilen numunede ergiyik havuzda elde edilen ultrasonik enerji seviyesi ile orantılı olarak 73 µm ile 127 µm arasında değiştiği görülmüştür. Ultrasonik titreşim ile yığılan numunede kimi bölgelerde iyileşme olurken, rezonans bölgelerinde içyapıda önemli kusurların oluştuğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, ultrasonik titreşimin proses boyunca sabit bir parametre olarak ele alınamayacağını, parçanın değişen titreşim özelliklerine duyarlı adaptif bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing produce directly the final product or near net shape geometries based on geometric data and reduces material consumption. In addition to the promised advantages metal additive manufacturing, issues such as microstructural irregularities, porosity, high thermal stresses and anisotropy are frequently observed. One of the methods related to minimizing these problems is the application of ultrasonic energy, which affects solidification by generating acoustic streaming and cavitation in the melt pool. Due to the fact that production is often carried out in open atmosphere, ultrasonic vibration support, which has become widespread in WAAM applications, is implemented by transmitting vibration waves to the base plate or directly to the part itself. However, during the additive manufacturing process, both the mass and geometry of the part change. These changes in mass and geometry alter the natural frequency points of the system and therefore its vibrational behavior. In this study, the process from the generation of vibration to its transmission to the melt pool was addressed, and how mass and geometry changes affect vibrational behavior in additive manufacturing was examined. The study was carried out both numerically and experimentally, and the results were compared and discussed. Despite using constant ultrasonic power during the production of parts built with the dot by dot deposition method, numerical studies showed that the energy obtained in the melt pool was affected by changes in mass and geometry, and the energy obtained in the melt pool varied up to 400 times. In the experiments, while the average grain size was more than 350 µm in the sample built without ultrasonic support, it was observed to vary between 73 µm and 127 µm in the sample produced with ultrasonic support, depending on the level of ultrasonic energy obtained in the melt pool. While improvements were observed in some regions of the sample built with ultrasonic vibration, significant internal defects were detected in the resonance regions. This study clearly revealed that ultrasonic vibration cannot be considered a constant parameter throughout the process and must be controlled adaptively in response to the changing vibrational characteristics of the part.