Postpartum depresyon riski olan kadınların hemşirelik bakım gereksinimlerinin meleis geçiş teorisine göre değerlendirilmesi
An evaluation of the nursing care needs of women at risk of postpartum depression based on meleis' transition theory
  1. Tez No: 967721
  2. Yazar: CANSU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Postpartum dönem kadınların fiziksel ve psikolojik birçok değişim yaşadığı ve ruhsal hastalıklara karşı savunmasız olduğu bir dönemdir. Bu tez çalışmasında postpartum depresyon riski olan kadınların anneliğe geçiş süreçlerini anlamak ve yönetmek için Meleis'in Geçiş Teorisi kullanılarak hemşirelik bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desende gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubundaki kadınlar, amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. İlk aşamada, 151 kadına Kişisel Bilgi Formu ve Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) uygulanmıştır. İkinci aşamada, EPDÖ 13 ve üzeri puan alan 67 kadın riskli olarak belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilme kriterleri karşılayan ve veri doygunluğunu sağlayan 18 kadınla yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiş ve analiz edilmiştir. BULGULAR: Veriler, Meleis Geçiş Teorisi'nin temel kavramları doğrultusunda analiz edilmiştir. Bulgular, geçişin doğası, geçiş durumları, geçişe verilen yanıtlar ve hemşirelik bakımı üst temaları altında sunulmuş; her tema, ilgili alt temalarla desteklenmiş ve doğrudan katılımcı ifadeleriyle yapılandırılmıştır. Geçiş sürecinin çok boyutlu, bireysel farklılıklar gösteren ve dinamik bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. SONUÇ: Bu çalışma, doğum sonrası dönemin postpartum depresyon riski olan kadınlar için çoklu, ilişkili ve dinamik geçişlerle şekillenen bir süreç olduğunu göstermektedir. Kadınlar fiziksel, psikolojik ve sosyal dönüşümler yaşamış; kişisel baş etme çabalarına rağmen öz güven eksikliği ve yalnızlık gibi zorluklarla karşılaşmıştır. Toplumsal beklentiler, annelik deneyimini baskılayıcı hale getirmiştir. Geçiş yanıtları farklılık göstermiş; bazı kadınlar sürece uyum sağlarken, bazıları bedensel yorgunluk ve tükenmişlik yaşamıştır. Bu süreçte kadınların bütüncül hemşirelik bakımına ihtiyaç duyduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The postpartum period involves significant physical and psychological changes, making women vulnerable to mental disorders. This study aimed to evaluate the nursing care needs of women at risk of postpartum depression using Meleis' Transition Theory to understand their transition into motherhood. Materials and Methods: A qualitative, phenomenological design was used. Participants were selected through criterion sampling. In the first phase, 151 women completed a Personal Information Form and the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). In the second phase, 67 women scoring 13 or above were identified as at risk. Semi-structured interviews were conducted with 18 women who met inclusion criteria and ensured data saturation. Results: Data were analyzed based on Meleis' Transition Theory. Findings were grouped under four overarching themes: nature of transition, transition conditions, responses to transition, and nursing care. Each theme included subthemes and direct participant quotes. The transition was found to be multidimensional, dynamic, shaped by individual differences. Conclusion: Postpartum transition among women at risk of depression includes physical, psychological, and social changes. Despite personal coping efforts, women experienced low self-confidence and loneliness. Societal norms and expectations increased emotional burden. The study emphasizes the importance of holistic, sensitive nursing care during this period.