COVID-19 pandemi döneminde Türkiye'deki hastanelerin finansal performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the financial performance of hospitals in Turkey during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 967746
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURTTADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, COVID-19 pandemisinde Türkiye'deki hastanelerin finansal performansları analiz edilerek, hastane yöneticilerine yol gösterici öneriler sunulması ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2019-2023 yılları arasındaki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının internet sayfasında yayınladığı Q-861 Hastane Hizmetleri'ne ait finansal tablo verileri; yatay analiz, dikey analiz, trend analizi ve oran analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgulara göre; pandemi döneminde hastanelerin gelirlerinin ve giderlerinin arttığı, hastanelerin kısa vadeli borçlarına bağımlılığının yüksek olduğu, hastanelerde cari oranın beklenenin altında seyrettiği, hastanelerin stoklarını etkin yönetemediği, hastanelerin 2020 yılında nakit akışlarında problemler yaşayarak alacaklarının tahsil süresinin diğer yıllardan daha yüksek olduğu, pandemi döneminde hastanelerin brüt kâr marjında artış yaşandığı, faaliyet kâr marjının 2020-2021 dönemlerinde yükseldiği ve pandemide hastanelerin net kâr marjında artış yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial performance of hospitals in Turkey during the COVID-19 pandemic is analyzed with the aim of providing guiding recommendations to hospital administrators and contributing to the literature. For this purpose, the financial statement data of Q-861 Hospital Services published on the official website of the Central Bank of the Republic of Turkey for the years 2019–2023 were evaluated using horizontal analysis, vertical analysis, trend analysis, and ratio analysis. According to the findings obtained from the analyses, it was concluded that hospital revenues and expenses increased during the pandemic period, hospitals had a high dependency on short-term liabilities, the current ratio of hospitals remained below the expected level, hospitals were not able to manage their inventories effectively, hospitals experienced cash flow problems in 2020, resulting in longer collection periods for receivables compared to other years, gross profit margins increased during the pandemic period, operating profit margins rose during 2020–2021, and net profit margins also increased throughout the pandemic.