Okul öncesi öğretmenlerinin bilim öğretimi tutumları ile öz-yeterlik ve yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between preschool teachers' attitudes toward science teaching and their levels of self-efficacy and creativity
  1. Tez No: 967747
  2. Yazar: ESMA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin bilim öğretimine yönelik tutumları ile öz-yeterlik algıları ve yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bilimsel süreçlerin erken yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiği düşüncesinden hareketle, öğretmenlerin bu süreçteki tutumlarının, kendilerine olan inançlarının ve yaratıcı düşünce becerilerinin etkisi araştırılmıştır. Bu ilişkiyi belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinde görev yapan 211 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, kişisel bilgi formu ile birlikte“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Fen Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Fen Eğitimi Öz-Yeterlik İnancı Ölçeği”ve“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, okul öncesi öğretmenlerinin bilim öğretimine yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca, öğretmenlerin öz-yeterlik algılarının ve yaratıcılık düzeylerinin bilim öğretimine yönelik tutumlarıyla anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Özellikle öz-yeterlik ve yaratıcılığın bilim öğretimi tutumlarının anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, demografik değişkenler açısından bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu bağlamda, öğretmenlerin bilim eğitimi sürecinde daha etkili rol almaları için yaratıcı düşünme becerilerinin ve öz-yeterlik algılarının desteklenmesinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between preschool teachers' attitudes toward science teaching and their levels of self-efficacy and creativity. Based on the idea that scientific process skills should be introduced from early childhood, the study investigates how teachers' attitudes, beliefs in their own competence, and creative thinking skills influence science education practices. This relationship was examined using the relational survey model. The sample consists of 211 preschool teachers working in Mersin during the 2024–2025 academic year. Data were collected using a personal information form along with the“Attitude Scale Toward Science Teaching for Preschool Teachers,”the“Preschool Science Teaching Self-Efficacy Belief Scale,”and the“Creative Personality Traits Scale.”Descriptive statistics, t-tests, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were utilized in the study. The findings revealed that preschool teachers generally have positive attitudes toward science teaching. Furthermore, teachers' self-efficacy perceptions and levels of creativity were found to be significantly correlated with their attitudes toward science education. Notably, self-efficacy and creativity were identified as significant predictors of science teaching attitudes. Additionally, some statistically significant differences were found in sub-dimensions based on demographic variables such as educational background, professional seniority, and prior negative experiences related to science education. In this context, the study emphasizes the importance of supporting teachers' self-efficacy and creative thinking abilities to ensure more effective involvement in science education processes.