Şeffaf plaklarda kullanılan ataşman tiplerinin ve ataşman ışınlanma sürelerinin kopma direnci üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of attachment types and curing durations on shear bond strength in clear aligners
  1. Tez No: 967788
  2. Yazar: AYŞENUR SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN HATİPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇİFÇİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ortodontik tedavilerde şeffaf plaklarla birlikte kullanılan ataşmanların farklı geometrik formlarının (dikdörtgen, bevel ve elipsoid) ve iki farklı ışıkla polimerizasyon süresinin (3 saniye ve 15 saniye) makaslama bağlanma dayanımı ve Adhesive Remnant Index (ARI) skorları üzerindeki etkileri in vitro olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, her biri sağlıklı morfolojiye sahip 90 adet insan premolar dişi kullanılmıştır. Tüm ataşmanlar Bilgisayar Destekli Tasarım (Computer Aided Design -CAD) ile hazırlanmış ve transfer şablonları yardımıyla uygulanmıştır. Örnekler, yüksek yoğunluklu ve konvansiyonel Işık Yayan Diyot (Light Emitting Diode; LED) cihazlarıyla 3 ve 15 sn olacak şekilde polimerize edilmiştir. Yapıştırma işlemi sonrası makaslama testine tabi tutulan örneklerde kopma kuvveti ölçülmüş ve Artık Adeziv İndeksi (Adhesive Remnant Index; ARI) skorlaması ile yüzeyde kalan adeziv kalıntı miktarı değerlendirilmiştir. Bulgular, ataşman geometrisinin makaslama direnci üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğunu, ışıkla kürleme süresinin ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığını göstermiştir. Dikdörtgen ataşmanlar en yüksek bağlanma dayanımını gösterirken, elipsoid ataşmanlar en düşük değeri vermiştir. Buna karşın, elipsoid ataşmanlarda en yüksek ARI skorları elde edilmiştir. Bu durum, geometrik yüzeyin kopma davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Kısa sürede uygulanan yüksek yoğunluklu LED kürlemenin de yeterli bağlanma sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of different attachment geometries (rectangular, bevel, and ellipsoid) and two light-curing durations (3 seconds and 15 seconds) on shear bond strength and Adhesive Remnant Index (ARI) scores in vitro. A total of 90 extracted human premolar teeth with intact morphology were used. Attachments were prepared using CAD software and applied with the aid of transfer templates. The specimens were cured using either high-intensity or conventional LED devices. After bonding, shear bond strength tests were performed, and the remaining adhesive on the tooth surface was assessed using the ARI scoring system. The findings revealed that attachment geometry had a statistically significant effect on shear bond strength, while curing duration did not lead to a significant difference. Rectangular attachments showed the highest bond strength, whereas ellipsoid attachments yielded the lowest values. However, the highest ARI scores were observed in the ellipsoid group, suggesting that attachment shape influences debonding behavior. It was concluded that short curing times using high-intensity LED lights can still provide sufficient bonding strength.