2018 yılı Parion kazılarında bulunan metal eserler
2018 metal artifacts found in Parion excavations
  1. Tez No: 967790
  2. Yazar: SÜMEYYA MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM OYARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışması, 2018 yılı Parion kazıları sırasında gün ışığına çıkarılan metal eserlerin bilimsel bir yaklaşımla incelenmesine odaklanmaktadır. Kazılardan elde edilen bu eserler, antik dönem metal işçiliği ve dönemin maddi kültürü hakkında paha biçilmez bilgiler sunma potansiyeli taşımaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın temel amacı, söz konusu eserlerin detaylı bir şekilde tasnifini gerçekleştirmek; stil kritiği ve kontekst malzemesinden etkin bir şekilde yararlanarak doğru bir tarihlendirme yapmak ve nihayetinde bu buluntu grubuna kapsamlı bir kimlik kazandırmaktır. Araştırma sürecinde, her bir metal eser büyük bir titizlikle belgelenmiş, fotoğraflanmış ve çizimleri yapılmıştır. Eserlerin tipolojik özelliklerinin belirlenmesi için benzer buluntularla dikkatli karşılaştırmalı analizler yapılmış, stilistik özellikleri göz önünde bulundurularak ait oldukları dönemin karakteristik nitelikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Özellikle, eserin bulunduğu tabaka bilgisi, ilişkili olduğu diğer buluntular ve mimari yapılar gibi kontekst verileri, eserlerin hem kronolojik konumlarını hem de fonksiyonel kullanımlarını tespit etmede belirleyici bir rol oynamıştır. Bu buluntular arasında dikkat çeken örnekler de bulunmaktadır: Oda Mezar 5'te ele geçen altın ve gümüş takılar, dönemin soylu yaşam tarzına, zanaatkârlık düzeyine ve kuyumculuk sanatına ışık tutarken; hamamlardan ele geçen tıp aletleri, antik çağdaki sağlık ve hijyen uygulamaları hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Dahası, Yamaç Hamamı'nda gün yüzüne çıkarılan bronz masklı kandil ise hem aydınlatma geleneğini hem de sanatsal ifadeyi bir araya getiren özgün bir örnektir. Bu çok yönlü ve bütüncül yaklaşımla, her bir metal esere yalnızca arkeolojik değil, aynı zamanda tarihsel bir kimlik kazandırılması hedeflenmiştir. Nihayetinde, elde edilen bulgular, Parion Antik Kenti'nin 2018 yılı kazı dönemi metal buluntu envanterine önemli katkılar sunarken, bölgenin metal kullanımı, ticaret ağları ve günlük yaşamına dair yeni ve değerli perspektifler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the scientific examination of metal artifacts unearthed during the 2018 Parion excavations. These artifacts obtained from the excavations have the potential to provide invaluable insights into ancient metalworking and the material culture of the period. In this context, the main objective of the study is to conduct a detailed classification of the works in question; to make an accurate dating by effectively utilizing style criticism and contextual materials; and ultimately, to give this group of findings a comprehensive identity. During the research process, each metal artifact was documented with great care, photographed, and drawings were made. Careful comparative analyzes were conducted with similar findings to determine the typological characteristics of the works, and their stylistic features were taken into account to understand the characteristic qualities of the period to which they belonged. Specifically, contextual data such as information about the layer in which the artifact was found, other related finds, and architectural structures played a decisive role in determining both the chronological position and functional use of the artifacts. Among these findings, there are also noteworthy examples: the gold and silver jewelry recovered from Room Tomb 5 sheds light on the noble lifestyle, craftsmanship level, and goldsmithing art of the period, while the medical instruments found in the baths offer important clues about health and hygiene practices in ancient times. Furthermore, the bronze-masked lamp unearthed at the Slope Bath is a unique example that combines the tradition of illumination with artistic expression. With this versatile and holistic approach, the aim is to give each metal artifact not only an archeological but also a historical identity. Ultimately, the findings provide significant contributions to the 2018 excavation season's metal artifact inventory of the ancient city of Parion, while also offering new and valuable perspectives on the region's metal usage, trade networks, and daily life.