Yaşlılık döneminde amaç bilinci ve maneviyat ilişkisi: 60+ tazelenme üniversitesi öğrencileri üzerine nicel bir araştırma
Relationship between sense of purpose and spirituality in later life: A quantitative research on students of 60+ refreshment university
  1. Tez No: 967804
  2. Yazar: ZEKİYE BAYKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu tez çalışması yaşlılık döneminde amaç bilinci ve maneviyat ilişkisini incelemeyi konu edinmektedir. Tezin amacı 60+ Tazelenme Üniversitesi'ne giden 60 yaş ve üstü bireyler ile diğer 60 yaş ve üstü bireyler arasında amaç bilinci ve maneviyat ilişkisini araştırmaktır. Amaç bilinci ile maneviyatın; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, sosyo-ekonomik düzey, ikamet durumu ve yaşlılık algısı gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Yöntem: Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemi Akdeniz Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi 60+ Tazelenme Üniversitesi programlarında eğitim gören 190 birey ile uygun örneklem yöntemi ile ulaşılan diğer 60 yaş ve üzeri 107 bireyden oluşmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Amaç Bilinci Ölçeği ve Maneviyat Ölçeği aracılığıyla yüz yüze ve çevrimiçi olarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 29 programında analiz edilerek betimsel ve çıkarımsal analizler yapılmış, hipotezlerin testi için fark ve ilişki testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis examines the relationship between sense of purpose and spirituality in old age. The aim is to investigate the relationship between sense of purpose and spirituality among 60+ individuals who attend 60+ Refreshment University and those who do not. The study investigates whether purposefulness and spirituality differ according to demographic variables such as age, gender, educational status, marital status, socio-economic level, residence status, and perception of aging. Method: In this study corelational screening method is adopted. The sample is consisted of 190 individuals enrolled in the 60+ Refreshment University programs in Akdeniz University and Anadolu University together with 107 individuals aged 60 and over who do not attend any senior education program and who were reached through convenience sampling method. Data is collected face-to-face and by online platforms through Demographic Information Form, Sense of Purpose Scale, and Spirituality Scale. The collected data were analyzed using SPSS 29 software, and descriptive and inferential analyses were conducted. Difference and relationship tests were applied to test the hypotheses.