A dynamic strategic plan for the transition to a clean bus fleet using multi-stage stochastic programming
Çok aşamalı rassal programlama ile temiz otobüs filosuna geçiş için dinamik stratejik planlama
- Tez No: 967826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KOCUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE YÜKSEL BEDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda temiz otobüs filolarına geçiş hız kazanmıştır. Bu geçiş çevresel ve ekonomik faydalar sağlayabilse de yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle uzun vadeli bir stratejik plan gerektirir. Bu tez, temiz otobüs filosuna geçişe yönelik stratejik planları eniyilemek amacıyla, temiz otobüslerin maliyet ve verimlilik artışlarındaki belirsizliği senaryolar olarak açıkça dikkate alan çok aşamalı bir rassal program önermektedir. Eniyileme modelimiz, emisyon hedefleri, bütçe kısıtları ve diğer operasyonel gereksinimler altında toplam beklenen maliyeti enküçüklemektedir. Bataryalı Elektrikli Otobüsler (BEO'lar) ve Hidrojen Yakıt Hücreli Otobüsler (HYHO'lar) için gerçekçi gelecek yolları elde etmek amacıyla, teknolojik gelişmeler arasındaki korelasyonu yakalayan yeni bir tahmin yaklaşımı geliştirerek çok aşamalı rassal programa senaryolar olarak aktardık. Ayrıca, BEO'ların enerji tüketimini ve şarj ihtiyaçlarını doğru biçimde yansıtmak için fizik tabanlı bir model kullandık. Vaka çalışması olarak 2050'ye kadar temiz filoya geçiş hedefleyen İstanbul'un karmaşık halk otobüsü ağı seçilmiştir. Gerçek verileri kullanarak, 25 yıllık planlama ufkunu kapsayan, beş aşamalı ve 256 senaryolu rassal programı çözerek karar vericiler için dinamik stratejik planlar elde ettik. Sonuçlarımız, BEO gelişiminin yavaş, HYHO gelişiminin hızlı olduğu senaryolarda dahi BEO'ların HYHO'lardan daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca ara emisyon hedefleri, bütçe sınırlamaları ve enerji fiyatlarının etkilerini incelemek üzere duyarlılık analizleri gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
In recent years, the transition to clean bus fleets has accelerated. Although this transition might bring environmental and economic benefits, it requires a long-term strategic plan due to the large investment costs involved. This thesis proposes a multi-stage stochastic program to optimize strategic plans for the clean bus fleet transition that explicitly considers the uncertainty scenarios in the cost and efficiency improvements of clean buses. Our optimization model minimizes the total expected cost subject to emission targets, budget restrictions, and several other operational considerations. We propose a new forecasting approach that captures the correlation between technological improvements to obtain realistic future pathways for Battery Electric Buses (BEBs) and Hydrogen Fuel Cell Buses (HFCBs), which are then given to the multi-stage stochastic program as scenarios. We also utilize a physics-based model for BEBs to accurately capture their energy consumption and recharging needs. As a case study, we focus on the complex public bus network of Istanbul, which aims to transition to a clean bus fleet by 2050. Utilizing real datasets, we solve a five-stage stochastic program spanning a 25-year planning horizon that involves 256 scenarios to obtain dynamic strategic plans that can be used by policymakers. Our results suggest that BEBs are more advantageous than HFCBs, even in slow BEB but fast HFCB development scenarios. We also conduct several sensitivity analyses to understand the effects of intermediate emission targets, budget limitations, and energy prices.