Lise öğrencilerinin ingilizce mobil öğrenme tutumları, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıkları ile teknolojiyle kendi kendine öğrenme düzeylerinin motivasyonlarına etkisi
The effect of high school students' english mobile learning attitudes, their awareness towards web 2.0 tools and their level of self directed learning with technology on their motivation
  1. Tez No: 967827
  2. Yazar: SERAP ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin İngilizce mobil öğrenme tutum, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık ve teknolojiyle birlikte kendi kendine öğrenme düzeylerinin İngilizce'ye yönelik motivasyonlarını ne ölçüde etkilediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, İngilizce'ye yönelik motivasyon, İngilizce mobil öğrenme tutum, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık ve teknolojiyle birlikte kendi kendine öğrenmelerinin öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi, evde internet bağlantısı bulunması durumu gibi demografik özellikleri; İngilizce için internet kullanımı durumu ve okul dışında İngilizce konuşma sıklığı gibi öğrenme alışkanlıkları ile olan ilişkileri çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Ek olarak, İngilizce'ye yönelik motivasyon, İngilizce mobil öğrenme tutum, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık ve teknolojiyle birlikte kendi kendine öğrenmelerinin, İngilizce notları, günlük ortalama internet kullanım süreleri ve İngilizce öğrenmek için web 2.0 araçları günlük ortalama kullanım sürelerinin birbirleri ile olan ilişkileri de incelenmiştir. Araştırmanın elverişlilik örneklemesi ile oluşturulan örneklemini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Antalya ili Kumluca ilçesindeki Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi'nde öğrenim gören 364 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacının kendisinin geliştirdiği kişisel bilgi formu ile Lise Düzeyi İngilizce Dersine Yönelik Motivasyon, İngilizce Mobil Öğrenme Tutum, Web 2.0 Araçlarına Yönelik Farkındalık ve Çocuklar İçin Teknoloji İle Birlikte Kendi Kendine Öğrenme Ölçeği'nden oluşan bir enstrüman aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde, Student's t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson's r momentler çarpımı korelasyon katsayısı teknikleri ve çoklu doğrusal regresyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, lise öğrencilerinin İngilizce mobil öğrenme tutum, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık ve teknolojiyle birlikte kendi kendine öğrenme düzeylerinin İngilizce'ye yönelik motivasyonlarını orta düzeyde anlamlı bir biçimde etkilediği; anne ve baba eğitim düzeyi daha yüksek olan, evinde internet bağlantısı bulunan, interneti İngilizce öğrenmek için kullanan ve okul dışında daha sık İngilizce konuşan kız öğrencilerin İngilizce'ye yönelik motivasyonları, İngilizce mobil öğrenme tutumları, web 2.0 araçlarına yönelik farkındaları ile teknolojiyle birlikte kendi kendine öğrenme düzeylerinin; 12. ve 11. Sınıfların İngilizce'ye yönelik motivasyonlarının, 9.sınıfların ve 12. Sınıfların İngilizce mobil öğrenme tutum, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık ve teknolojiyle birlikte kendi kendine öğrenme düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak, öz yönetim düzeyinin cinsiyete göre anlamlı bir fark göstermediği bulunmuştur. Ayrıca, İngilizce'ye yönelik motivasyon ve alt boyutları, İngilizce mobil öğrenme tutum, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık, teknolojiyle kendi kendine öğrenme ve alt boyutları düzeyleri, İngilizce notları, günlük ortalama internet kullanım süreleri ve İngilizce öğrenmek için web 2.0 araçları günlük ortalama kullanım süreleri aralarında düşük, orta ya da yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Sonuçta bulgular tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine to what extent high school students' English mobile learning attitudes, awareness of web 2.0 tools, and their self directed learning levels with technology affect their motivation towards English. In addition, motivation towards English, English mobile learning attitude, awareness of web 2.0 tools, and self directed learning with technology were examined in relation to students' demographic characteristics such as gender, grade level, mother and father education level, internet connection at home; learning habits such as internet use for English and frequency of speaking English outside school. Besides, the relationships between motivation towards English, English mobile learning attitudes, awareness of web 2.0 tools, and self directed learning with technology, English grades, daily average internet usage time and average daily usage time of web 2.0 tools to learn English were also examined. The sample of the study, which was formed by convenience sampling, consists of 364 students studying at Kumluca Social Sciences High School in Kumluca district of Antalya province in the 2024-2025 academic year. The data was collected through a personal information form developed by the researcher and an instrument consisting of Motivation Scale For High School Level English course, English Mobile Learning Attitude Scale, Awareness Scale For Web 2.0 Tools and Self Directed Learning With Technology Scale For Young Students. In the analysis of data, student's t-test, one way analysis of variance test (ANOVA), Pearson's r product-moment correalation coefficient techniques and multiple linear regression techniques were used. As a result of the study, it was observed that high school students' attitudes towards English mobile learning, awareness of web 2.0 tools and self directed learning with technology had a moderately significant effect on their motivation towards English; female students who have higher levels of parental education, who have an internet connection at home, who use the internet to learn English and who speak English more often outside of school had higher levels of motivation towards English, attitudes towards English mobile learning, awareness of web 2.0 tools and self directed learning with technology; 12th and 11th graders had higher levels of motivation towards English, and 9th and 12th graders had higher levels of English mobile learning attitudes, awareness of web 2.0 tools and self learning with technology. However, it was found that the level of self management did not show a significant difference according to gender. Furthermore, it was found that there were low, medium or high level of relationships between motivation towards English and its sub-dimensions, English mobile learning attitude, awareness towards web 2.0 tools, self directed learning with technology and its sub-dimensions levels, English grades, daily average internet usage time and average daily usage time of web 2.0 tools to learn English. In conclusion, the findings were discussed and suggestions were made.