3D lidar based fall detection
3B lidar tabanlı düşme algılama
  1. Tez No: 967904
  2. Yazar: SONER SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yaşlı nüfusun küresel ölçekte hızla artması, bu demografik grup için önde gelen düşme vakaları başta olmak üzere önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Giyilebilir, ortama yerleşik veya görüntü tabanlı sensörlere dayanan mevcut Düşme Algılama Sistemleri (DAS), genellikle kullanıcı gizliliği, maliyet, güvenilirlik ve kullanıcı uyumu gibi kritik sınırlamalara sahiptir. Bu tez, belirtilen araştırma boşluklarını doldurmayı hedefleyen yeni, düşük maliyetli, gerçek zamanlı ve gizliliği koruyan bir DAS'ın tasarımını, uygulanmasını ve değerlendirmesini sunmaktadır. Önerilen sistem, 8x8 çok bölgeli uçuş süresi (ToF) LiDAR sensörü ve bir ESP32 Modül Üzerinde Sistem (SoM) içeren özel tasarlanmış bir donanım platformu üzerine kurulmuştur. LiDAR sensörü, ortamın düşük çözünürlüklü derinlik haritalarını oluşturarak, tanımlanabilir görsel görüntüler kaydetmeden duruş analizi yapılmasına olanak tanır. Böylece kullanıcı gizliliğini temin eder. ESP32'nin çift çekirdekli mimarisi ve entegre kablosuz ağ özelliği, cihaz üzerinde işlem için gerekli hesaplama gücünü sağlar. Sistemin gömülü yazılımı, sensör sorgulama, veri işleme ve Wi-Fi ile RS485 arayüzleri üzerinden iletişim gibi eşzamanlı görevleri yöneten FreeRTOS gerçek zamanlı işletim sistemi üzerine inşa edilmiştir. Bu çalışma kapsamında uçtan uca eksiksiz bir Tiny Machine Learning (TinyML) iş akışı geliştirilmiştir. Bu iş akışı, veri toplama ve görselleştirme için bir C# uygulaması, Google Colaboratory bulut ortamında model eğitimi ve gerçek donanım üzerinde doğrulama için Python tabanlı bir simülasyon aracı içermektedir. Deneysel sonuçlar, cihaz üzerinde konuşlandırılan 3 katmanlı bir yoğun sinir ağının, hem çıkarım hızı (yaklaşık 480 µs'ye karşılık 3150 µs) hem de tahmin güvenilirliği açısından bir Evrişimli Sinir Ağı'ndan (CNN) önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Seçilen nihai model, cihaz üzerinde yapılan testlerde düşme olayları ile günlük yaşam aktivitelerini güvenilir bir şekilde ayırt ederek yüksek doğruluk sergilemiştir. Bu çalışma, çok bölgeli LiDAR algılama ve uçta yapay zeka (edge AI) teknolojilerinden yararlanarak etkili, düşük maliyetli ve gizliliğe duyarlı, uygulanabilir bir DAS prototipini başarıyla ortaya koymakta ve yaşlı bireylerin güvenliğini ve bağımsızlığını artırmak için pratik bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the global elderly population presents significant healthcare challenges, with falls being a leading cause of injury, loss of independence, and mortality in this demographic. Existing Fall Detection Systems (FDS) based on wearable, ambient, or vision-based sensors often suffer from critical limitations concerning user privacy, cost, reliability, and user adherence. This thesis addresses these research gaps by presenting the complete design, implementation, and evaluation of a novel, low-cost, real-time, and privacy-preserving FDS. The proposed system is built upon a custom design hardware platform featuring an 8x8 multi-zone Time-of-Flight (ToF) LiDAR sensor and an ESP32 System-on-a-Module (SoM). The LiDAR sensor captures low resolution depth images of the environment, enabling posture analysis without recording identifiable visual images ensuring user privacy. The ESP32's dual-core architecture and integrated wireless capabilities provide the necessary computational power for on-device processing. The system firmware is built on the FreeRTOS real-time operating system, which manages concurrent tasks for sensor polling, data processing, and communication via Wi-Fi and RS485 interfaces. A complete end-to-end Tiny Machine Learning (TinyML) workflow was developed. This includes a C# application for data acquisition and visualization, model training in the Google Colaboratory cloud environment, and a Python-based tool for on-device validation. Experimental results showed that a 3-layer dense neural network significantly outperformed a Convolutional Neural Network (CNN) in both inference speed (approx. 480 µs vs. 3150 µs) and prediction confidence. The final selected model demonstrated high accuracy in on-device testing, reliably distinguishing between fall events and normal activities of daily living (ADL). This work successfully demonstrates a feasible FDS prototype that is effective, low-cost, and privacy-conscious by leveraging multi-zone LiDAR sensor and edge AI microcontroller. And it presents a practical solution for enhancing the safety and independence of elderly individuals.