A reuse-based approach for evaluating developer contribution
Geliştirici katkısını değerlendirmek üzere yeniden kullanım odaklı bir yaklaşım
  1. Tez No: 967973
  2. Yazar: YAHYA ELNOUBY
  3. Danışmanlar: DR. ERAY TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yazılım geliştiricilerin katkılarını değerlendirmek, kaynakların etkin tahsisi ve uzmanlığın tanınması için önemlidir. Kod satır sayısı (LOC) veya commit sayısı gibi geleneksel metrikler, kodun önem ve karmaşıklık farklılığından dolayı yeterli bağlamı sunamaz. Yeniden kullanılabilir kod yazmak ise geliştirici katkılarının kalitesini ölçmek için kullanılabilecek önemli bir pratiktir. Amacımız, geliştiricilerin yeniden kullanılabilir kod katkılarını değerlendirmek için bir metodoloji ve pratik bir araç geliştirmektir. Akademideki“H-Index”ten esinlenerek,“Developer H-Index”i (DH-Index) oluşturduk. Bu endeks, akademik alıntılara benzer şekilde, çağrı grafikleriyle her metodun kullanımını izler ve bu referansları ilgili geliştiricinin katkılarıyla ilişkilendirir. Ayrıca, metodun kod uzunluğunu da hesaba katan Lines-of-Code-Weighted Developer (LWDH-Index) varyasyonunu oluşturduk. Bu analizi yapan, halka açık DevScholar prototipini geliştirdik ve yeteneklerini iki Açık Kaynak Yazılım (OSS) projesinde GitHub Insights'ın yetenekleriyle karşılaştırdık. LWDH-Index, basit ama sık çağrılan veya uzun ama nadir çağrılan metotların etkisini dengelediği için daha güçlü bir metrik oldu. Ayrıca, uluslararası bir havayolu şirketinin iç projelerinde kullanıcı araştırması yaptık. Sonuç olarak DH-Index ve LWDH-Index, LOC veya commit sayısına kıyasla geliştiricilerin yeniden kullanılabilir koda katkılarını değerlendirmede ek perspektifler sunar.
Özet (Çeviri)
Evaluating developer contributions is essential for effective resource allocation and recognizing expertise. Traditional metrics—such as lines of code (LOC) or commit counts—lack sufficient context, as code varies in complexity and importance. Reusable code, however, is a key indicator of quality and can serve as a better metric for contribution evaluation. Our goal is to develop a methodology and practical tool to assess developers' reusable code contributions in software projects. Inspired by Hirsch's H-Index used in academia, we introduce the Developer H-Index (DH-Index), which tracks method usage through project-wide call graphs, analogous to academic citations. These usage references are linked to individual developer contributions. We further propose the Lines-of-Code-Weighted Developer H-Index (LWDH-Index), which incorporates method length to account for the significance of reused code. We implemented this approach in DevScholar, an open-source prototype that analyzes Java project repositories to extract method-based developer metrics. We evaluated DevScholar against GitHub Insights using two Open-Source Software (OSS) projects: Spring Boot and Apollo. The LWDH-Index proved more robust, reducing the distortion caused by overly simple but frequently reused methods or complex methods used sparingly. Additionally, we conducted a user study with an international airline company, analyzing three internal projects. Our findings suggest that, compared to traditional LOC- or commit-based metrics, DH-Index and LWDH-Index offer richer insight into the impact and quality of developer contributions, particularly in terms of code reusability. This contributes to a more nuanced understanding of developer performance in team-based software development.