Kadınlarda medya yoluyla oluşan travmatik stres belirtilerini anlamak: 6 Şubat Kahramanmaraş deprem içerikleri üzerine bir alımlama çalışması
Understanding symptoms of traumatic stress in women caused by media coverage: A reception study on content related to the February 6 Kahramanmaraş earthquake
- Tez No: 967988
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde meydana gelen ve Kahramanmaraş merkezli olarak 11 ili etkileyen depremler, yalnızca fiziksel yıkımla sınırlı kalmamış, aynı zamanda bireylerin ve toplumların psikolojik dünyasında derin izler bırakmıştır. Bu afet, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından seviye dört olarak sınıflandırılmış ve uluslararası yardım çağrısına yol açmıştır. Depremin hemen ardından medya, afet bölgesinden haber ve bilgi aktarımının temel aracı haline gelmiş; bireyler, afetle ilgili gelişmeleri takip etmek, bilgi almak ve sevdiklerine ulaşmak için televizyon, sosyal medya ve diğer iletişim araçlarını yoğun bir şekilde kullanmıştır. Medya, bu süreçte yalnızca bilgi aktaran bir araç olmaktan çıkmış; toplumsal dayanışmayı güçlendiren, kolektif hafıza oluşturan, ancak aynı zamanda bireylerde ve toplumlarda dolaylı travmalara yol açabilen güçlü bir kitle iletişim aracı olarak öne çıkmıştır. Bu çalışma, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini doğrudan deneyimlememiş, afet bölgesinde bulunmayan ve birinci derece yakınları afetin doğrudan etkilerine maruz kalmamış bireylerin, özellikle ev hanımı kadınların medya yoluyla deprem haberlerine maruz kalmalarının psikolojik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kadınların medya aracılığıyla deprem haberlerini algılama/okuma biçimleri, bu süreçte ortaya çıkan duygusal tepkiler ve dolaylı travma belirtileri ile travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) belirtilerini anlamak üzere araştırma yapılmıştır. Çalışma, medyanın afet haberciliğindeki rolünü, kullanılan görsellerin ve haber sunum biçimlerinin bireylerin ruhsal sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Bu doğrultuda, afet sonrası medya içerikleriyle etkileşime giren bireylerin psikolojik etkilenme süreçleri, özellikle ev hanımı kadınların günlük yaşam pratikleri ve duygusal tepkileri üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The earthquakes that struck Turkey's Southeast region on February 6, 2023, centered in Kahramanmaraş and affecting 11 provinces, caused not only physical destruction but also left deep scars on the psychological well-being of individuals and communities. This disaster was classified as level four by the Ministry of the Interior of the Republic of Turkey and prompted an international call aily t. Immediately after the earthquake, the media became the primary vehicle for conveying news and information from the disaster area; individuals intensively used television, social media, and other communication tools to follow developments related to the disaster, obtain information, and reach their loved ones. During this process, the media went beyond being merely a tool for conveying information; it emerged as a powerful mass communication tool that strengthened social solidarity and created aily tive memory, but at the same time could cause indirect trauma in individuals and communities. This study aims to examine the psychological effects of exposure to earthquake news through the media on individuals who did not directly experience the February 6 Kahramanmaraş earthquakes, were not in the disaster area, and whose first-degree relatives were not directly affected by the disaster, particularly housewives. In this context, research has been conducted to understand women's ways of perceiving/reading earthquake news through the media, the emotional reactions that emerge during this process, and the symptoms of indirect trauma and post-traumatic stress disorder (PTSD). The study focused on the role of the media in disaster reporting and the effects of the images used and the way news is presented on individuals' mental health. In this context, the psychological impact processes of individuals interacting with post-disaster media content were evaluated, particularly through the aily life practices and emotional responses of housewife women.