Japon kültürü ve anime estetiğinin günlük giyime uyarlanabilirliği: Hayao Miyazaki filmleri
The adaptability of Japanese culture and anime aesthetics to everyday clothing: The films of Hayao Miyazaki
  1. Tez No: 967987
  2. Yazar: AYŞE KUMRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMİK BÜNYAMİN ÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hayao Miyazaki animasyon izleyicilerinin karşısına mutlaka çıkmış olan ve Japon estetiğinin önemli karakterlerinden birisidir. Eserleri tüm dünyada tanınan Miyazaki, kendi kültürünün devamlılığının sağlanması ve tüm Dünyada tanınmasını sağlamıştır. Bu tez çalışması, kültürün sürdürülebilirliği bağlamında, Hayao Miyazaki filmlerini incelemekte ve bu filmlerden yola çıkarak bir giysi koleksiyonu oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmada Hayao Miyazaki'ye ait sekiz anime filmi detaylı olarak incelenmiş ve bu filmleri yansıtmayı planlayan giysi tasarımları oluşturulmuştur. Tasarımların eskizleri, artistik çizimleri, hikaye panoları ve son halleri belgelenmiş ve çalışma içerisinde sunulmuştur. Böylelikle, bir sanat eserinin modaya nasıl etki edebileceği ve sanatın ve kültürün sürdürülebilirliğine ne denli katkı sunabileceği aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hayao Miyazaki is a major figure in Japanese aesthetics who is sure to be familiar to animation fans. Miyazaki, whose works are known throughout the world, has ensured the continuity of his own culture and made it known to the whole world. This thesis examines Hayao Miyazaki's films in the context of cultural sustainability and aims to create a clothing collection based on these films. Eight of Hayao Miyazaki's anime films were examined in detail, and clothing designs reflecting these films were created. The sketches, artistic drawings, storyboards, and final versions of the designs have been documented and presented in the study. In this way, the study seeks to convey how a work of art can influence fashion and contribute to the sustainability of art and culture.