Somut olmayan kültürel mirası koruma yaklaşımları kapsamında sosyal medya âşıklık geleneği
Social media minstrel tradition within the scope of intangible cultural heritage preservation approaches
  1. Tez No: 968070
  2. Yazar: BESTAMİ BOZOĞULLARINDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Âşıklık geleneği, Türk kültürünün asırlar boyunca varlığını devam ettiren önemli bir parçasıdır. Bu gelenek, uzun süreli varlığını çağın şartlarına adaptasyon yeteneğine borçludur. Sözlü ortamda ortaya çıkan âşıklık, yazılı ve elektronik kültür ortamında güncellenerek varlığını sürdürmüştür. Bu gerçeklik âşıklık geleneğinin dinamikliğine işaret etmektedir. Günümüzde elektronik kültür ortamının iletişim araçlarından biri olan internet ve ona bağlı olarak gelişen sosyal medya platformları, âşıklık geleneğinin yeniden bir dönüşüm sürecine girmesine neden olmuştur. Netnografik bir araştırma olan bu çalışma, Somut Olmayan Kültürel Miras ekseninde sosyal medyadaki âşıklık geleneğinin güncel durumuna odaklanmaktadır. Âşıklık geleneği“İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî”listesine 2009 yılında eklenmiştir. Listeye eklenen unsurların yaşatılarak korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması bağlamında faaliyetler yürütülür. Çalışmanın“Kuramsal Çerçeve”bölümünde bu faaliyetlere değinilmiş ek olarak çalışmanın evrenini oluşturan sosyal medyanın tarihi, gelişim süreci, türleri ve kültürel aktarımdaki rolü konu edilmiştir.“Bulgular ve Tartışma”bölümünde âşıklık geleneğinin sosyal medyadaki temsiline odaklanılmış bu bağlamda dönüşüm süreci irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The âşıklık (minstrel) tradition is a significant component of Turkish culture that has endured for centuries. Its longevity is largely due to its ability to adapt to the conditions of the time. Emerging in an oral environment, the âşıklık tradition has sustained its existence by being updated within written and electronic cultural spheres. This fact points to the dynamic nature of the tradition. Today, the internet one of the communication tools of electronic culture and the social media platforms that have developed in connection with it have led the âşıklık tradition into a new process of transformation. This study, designed as a netnographic research, focuses on the contemporary status of the âşıklık tradition on social media within the framework of Intangible Cultural Heritage. The âşıklık tradition was inscribed on the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2009. Within this context, activities are carried out to safeguard, preserve, and transmit the inscribed elements to future generations. The“Theoretical Framework”section of this study addresses these activities, while also examining the history, development, types, and cultural transmission role of social media, which constitutes the research universe. In the“Findings and Discussion”section, the representation of the âşıklık tradition on social media is analyzed, with particular attention to its ongoing process of transformation.