Anxiety level, examiner's gender, and speaking topics: Their impact on EFL learners' performance
Kaygı düzeyi, sınav görevlisinin cinsiyeti ve konuşma konularının yabancı dil öğrencilerinin performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 968071
  2. Yazar: BOUCHRA BOURKHIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELHAM ZARFSAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mevcut çalışma, konu türünün, sınav görevlisinin cinsiyetinin ve öğrenci kaygısının Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğrenenlerin konuşma becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma özellikle öğrencilerin tarafsız ve cinsiyete dayalı konulara verdikleri tepkilerde farklılık gösterip göstermediğini, kaygı seviyelerinin konuşma sınavlarından sonra ve önce nasıl değiştiğini ve sınav görevlisinin cinsiyetinin performans sonuçlarını etkileyip etkilemediğini bulmaya odaklanmaktadır. Katılımcılar, konuşma sınavlarını çeşitli koşullar altında yapan B1 ve B2 yeterlilik seviyelerindeki üniversite düzeyindeki öğrencilerdi. Veriler, Yabancı Dil Sınıf Kaygısı Ölçeği (FLCAS), yarı yapılandırılmış görüşmeler ve analitik puanlama ölçütleri kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin tarafsız konularda cinsiyete dayalı konulara kıyasla önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuş ve bu da konuşma sınavında konu aşinalığının ve tarafsızlığın önemini vurgulayan son bulguları desteklemektedir (Kim ve Santos, 2023). Kaygı düzeyleri ön testten son teste hafif bir düşüş gösterse de, bu değişim istatistiksel olarak anlamsızdı ve bu durum uzun vadeli EFL kaygı araştırmalarıyla tutarlıydı (Al-Mutairi ve Nguyen, 2022). Kaygı, özellikle cinsiyete dayalı konulardaki görevler de dahil olmak üzere konuşma yeterliliğiyle negatif korelasyon gösterdi ve bu, kaygının konuşmayı olumsuz etkilediğine dair kanıtlarla uyumluydu (Rahimi ve Zarei, 2024). Ayrıca, sınav görevlisinin cinsiyeti, konu türüyle etkileşimde bulunurken görevlerin nihai durumunu önemli ölçüde etkiledi; bu, yüksek riskli sınav ortamında daha iyi belgelenmiştir (Chen ve Ward, 2023). Nitel sonuçlar ayrıca, öğrencilerin kaygı deneyimiyle başa çıkmak için önceden hazırlık yapma, ne söyleyeceklerini düşünme (bilişsel prova) ve gevşeme önlemlerinden yararlanma gibi stratejilerden faydalandıklarını, bu durumun alandaki pedagojik rehberlikle uyumlu olduğunu göstermiştir (Ibrahim ve Lee, 2022). Genel olarak araştırma, konuşma testlerindeki duygusal, bağlamsal ve kişilerarası faktörlerin etkileşimini aydınlatmaktadır. Çalışma, dil testlerinde duygusal etkiler üzerine giderek artan araştırmalar arasında yer almakta ve EFL bağlamlarında daha adil ve kapsayıcı ölçüm süreçleri önermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study explores the effect of topic type, examiner's gender, and learner anxiety on the speaking ability of English as a Foreign Language (EFL) learners. The study particularly focuses on finding out whether the learners differ in responding to neutral and gender-biased topics, how their anxiety levels change after and prior to speaking tests, and if the examiner's gender impacts the performance results. The participant was university-level learners at the B1 B2 levels of proficiency, who performed speaking tests under diversified conditions. The data were gathered with the use of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), semi structured interviews, and analytical scoring rubrics. The results found that the learners significantly outperformed on neutral topics compared to the gender-biased topics, substantiating recent findings that emphasize the importance of topic familiarity and neutrality in the speaking test (Kim & Santos, 2023). Whilst the levels of anxiety decreased slightly from the pre-test to the post-test, the change was statistically insignificant, consistent with long-term EFL anxiety research (Al-Mutairi & Nguyen, 2022). Anxiety was negatively correlated with speaking proficiency, including specifically in the tasks with the gender-biased topics, in agreement with evidence that anxiety compromises speaking (Rahimi & Zarei, 2024). Additionally, the gender of the examiner significantly impacted the end-state of the tasks when interacting with topic type, something more well-documented in the high stakes test environment (Chen & Ward, 2023). The qualitative results also showed that the learners benefited from strategies such as preparing ahead, thinking they would say (cognitive rehearsal), and utilizing relaxation measures in order to cope with the experience of anxiety, in agreement with pedagogic guidance in the field (Ibrahim & Lee, 2022). Overall, the research illuminates the interaction of emotional, contextual, and interpersonal factors in speaking tests. The study is among the growing body of research on affective effects in language testing and suggests more equitable, inclusive measurement processes in EFL contexts.