Tarihi Cezayirli Ali Paşa Camii ve Seyyid Bilal Türbesi'nin yapısal davranışının irdelenmesi
Examination of the structural behavior of the historical Algerian Ali Pasha Mosque and Seyyid Bilal Tomb
- Tez No: 968268
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tarihi ve kültürel miras niteliğindeki yapıların korunması ve sağlıklı bir biçimde geleceğe aktarılması, göz ardı edilemeyecek bir sorumluluğumuzdur. Bu tür yapılar, geçmiş medeniyetlerin ve köklü kültürümüzün izlerini barındıran önemli tanıklardır. Genellikle yığma sistemle inşa edilen bu eserlerin günümüzdeki halleriyle korunması ve çeşitli yükler karşısında güvenli hale getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Zaman içinde pek çok dış etkene maruz kalan bu yapılar, yer yer zarar görmüş olsa da döneminin yapım teknikleri sayesinde önemli bir kısmı günümüze ulaşabilmiştir. Bu yapıların mevcut durumlarının analiz edilmesi, hasarlarının belirlenmesi, uygun onarım ve güçlendirme yönteminin seçilmesi ve bu müdahalenin zamanında yapılması oldukça kritik bir süreçtir. Bu tezde; tarihi yapılarda kullanılan malzeme türlerinden, yığma yapıların taşıyıcı sistem elemanlarına; bu elemanların maruz kaldığı yüklerden, yükler altındaki davranışlarına; meydana gelebilecek yapısal hasarlardan, bu hasarların nedenlerine ve uygun onarım tekniklerine kadar birçok konuya yer verilmiştir. Uygulama bölümünde ise seçilen bir yığma yapının yapısal davranışı irdelenmiş; elde edilen sonuçlar, ilgili güncel yönetmelik ve kılavuzlara göre değerlendirilerek yapı güvenliği açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The protection of historical and cultural heritage structures and their healthy transfer to the future is our responsibility that cannot be ignored. Such structures are important witnesses that contain traces of past civilizations and our deep-rooted culture. It is of great importance to preserve these works, which are generally constructed with a masonry system, in their current state and to make them safe against various loads. Although these structures, which have been exposed to many external factors over time, have been damaged in places, a significant part of them has survived to the present day thanks to the construction techniques of the period. Analyzing the current status of these structures, determining their damages, selecting the appropriate repair and reinforcement method, and performing this intervention in a timely manner is a very critical process. This thesis covers many topics, from the types of materials used in historical structures to the load-bearing system elements of masonry structures; from the loads to which these elements are exposed to their behavior under loads; and from structural damages that may occur to the causes of these damages and appropriate repair techniques. In the application section, the structural behavior of a selected masonry structure was examined; the obtained results were evaluated according to the relevant current regulations and guides and interpreted in terms of structural safety.