Demiryollarında sinyalizasyon
Signalization in the railway system
- Tez No: 96829
- Danışmanlar: PROF.DR. ATIF URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
DEMİRYOLLARINDA SİNYALİZASYON Suat ÖZDEMİR Anahtar kelimeler : Nippon Sinyal Sistemi, sinyalizasyon Özet : Bu çalışmada, demiryolları için çok önemli bir konu olan sinyalizasyon konusu ele alınmıştır. Sinyalizasyonun tarihçesi ele alınarak geçmişteki sinyalizasyon uygulamalarından örnekler verilmiştir. Halen en son sinyalizasyon teknolojisi olarak kullanılmakta olan Japon Nippon Sinyal Sistemi ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Örnek olarak yeni kullanılmaya başlanan Haydarpaşa-Arifiye Nippon Sinyal Sistemi incelenmeye alınmıştır. İncelenen Nippon Sinyal Sisteminin demiryollarında çok önemli bir konu olan kaza riskine karşı çok güvenli bir sistem olduğu bu çalışmayla ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SIGNALIZATION IN THE RAILWAY SYSTEM Suat ÖZDEM İ R Keywords : Nippon Signal System, signalization. Abstract : The signalization which is the most important thing in the railway systems are examined in this work. The history of the signalization is examined with the examples. Last high signalization technology which is now used in the railway systems, Nippon Signal System, is examined with the details. For inspection Haydarpaşa-Arifiye Nippon Signal System which is started to use in last years is examined with the details. With this work it is proven that the Nippon railway Signalization System can reduce the accident risk to optimum in the railways systems. n