Demiryollarında sinyalizasyon ve elektronik kilitleme
- Tez No: 109939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Ulaşım insanların zaruri ihtiyacıdır. Demiryolları ulaşım sistemleri içinde çok önemlidir. Tren trafiğinin güvenliğini sağlamak için, elektronik kilitleme sistemleri geliştirilmiştir. Elektronik kilitleme sistemlerinden önce röleli kilitleme sistemleri kullanılıyordu. Elektronik kilitleme sistemi en güvenli ve en hızlı sistemdir. Bu çalışmada her şeyden önce demiryolu sinyalizasyonumla önemi açıklanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve diğer ülkelerin demiryolları incelenmiştir. 3. Bölümde elektronik kilitleme sistemleri açıklanmıştır. Bu çalışmanın sonunda Türkiye'deki demiryollarındaki elektronik kilitleme uygulamaları anlatılmıştır. Elektronik kilitleme tam elektronik bir sistemdir. Bu sistemde istasyon kontrol panosu, kilitleme işlemcisi, giriş/çıkış kontrol ünitesi ve hat boyu sinyali kullanılır. Hat boyu malzemeleri elektronik kilitleme, otomatik blok, ray devreleri, makas motorları, sinyaller ve yarım bariyerli hemzemin geçitlerdir. Bu çalışmada, demiryolu trafiğindeki sinyalizasyonun önemi açıklanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile diğer ülkelerin demiryolları karşılaştınlmıştır. Türkiye'deki demiryollarının modernizasyonu için tavsiyeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V V SUMMARY i- Transport is necessary need for people. Railways are very important in transport systems. To ensure the safety of train traffic, electronic interlocking systems are developed. Before electronic interlocking systems, relay interlocking systems are used. Electronic interlocking system is the safest and the fastest system. At this study first of all importance of railway signalization are explained. Turkish State Railways and the other country's railways are examined. At the chapter three, electronic interlocking systems are explained. At the end of this study, electronic interlocking applications of Turkish State Railways are described. Electronic interlocking is complete electronic system. Station control panel, interlocking processor, input/output control unit and track side signal are used this systems. Track side equipments are electronic interlocking, automatic block, track circuits, point machines, signals and level crossing with half barriers. At this study, importance of signalization at railway traffic is explained. Turkish State Railways are compared with the other country's railways. Recommendations are made for modernization of railways in Turkey.