Zihin haritası metodunun Kur'ân'ı anlama ve yorumlamaya katkısı: İsra Suresi örneği
The contribution of the mind map method to understanding and interpreting the Qur'an: The case of Sūrat al-Isrā
  1. Tez No: 968483
  2. Yazar: ESRA KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
"Bu çalışma, zihin haritalama yönteminin Kur'ân'ı anlama ve yorumlama süreçlerine sağlayabileceği katkıyı, İsrâ sûresi örneği üzerinden ele almaktadır. Günümüzde bilgiye ulaşımın hızlanması ve öğrenme biçimlerinin çeşitlenmesi, geleneksel tefsir yöntemlerinin yanına yeni düşünme ve analiz araçlarının eklenmesini gerekli kılmaktadır. Zihin haritaları, bilgiyi kavramsal düzeyde örgütleme, anahtar kavramlar arasında bağ kurma, tematik yapıyı görselleştirme ve hafızada kalıcılığı artırma açısından pedagojik olarak etkili bir yöntemdir. Tezde, öncelikle zihin haritalama yöntemi kuramsal olarak ele alınmış, ardından Kur'ân ilimleri (münâsebat, siyak-sibak, belagat, nazmü'l-Kur'ân, üslûbu'l-Kur'ân) ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Sonrasında İsrâ sûresi temel alınarak çeşitli zihin haritaları oluşturulmuş ve bu yöntemin Kur'ân ayetlerinin kavranmasındaki işlevselliği somut örneklerle ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, zihin haritalarının Kur'ân'ı bireysel ve tematik düzeyde anlamada güçlü bir yardımcı araç olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, yöntemin sınırlılıkları da ele alınmış ve zihin haritalarının geleneksel tefsir kaynaklarının yerine geçemeyeceği, ancak bu kaynaklarla birlikte kullanıldığında anlamayı destekleyici olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
“This study examines the potential contribution of the mind mapping technique to the processes of understanding and interpreting the Qur'an, with a particular focus on Surah al-Isra. In today's context, where access to information is rapid and learning styles are diversified, it has become increasingly important to integrate modern cognitive tools with traditional exegesis methods. Mind maps are pedagogically effective in organizing information conceptually, establishing connections between key ideas, visualizing thematic structures, and enhancing memory retention. The thesis first provides a theoretical framework on the mind mapping technique, then explores its relationship with Qur'anic sciences such as munasabat, siyaq-sibaq, balagha, naẓm al-Qur'an, and the stylistics of the Qur'an. Subsequently, several mind maps based on Surah al-Isra are developed to demonstrate the applicability and functionality of this technique in understanding the Qur'anic text. The findings indicate that mind mapping can serve as a powerful supportive tool for thematic and individual comprehension of the Qur'an. However, the limitations of the method are also discussed, and it is emphasized that mind maps cannot replace traditional tafsir sources but can be used in conjunction with them to enhance understanding.”