Metilsülfonilmetanın glioblastoma hücrelerinde canlılık üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of methylsulfonylmethane on viability in glioblastoma cells
- Tez No: 968484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ZEYNEP KARABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Glioblastoma, merkezi sinir sistemi tümörlerinin en yaygın türüdür. Bu CNS tümörünün geleneksel tedavileri arasında cerrahi,radyasyon ve kemoterapi yer almaktadır.Ancak, bu tedavilerin herhangi birinin ardından hastalığın kötü prognozu ve/veya nüksetmesi nedeniyle,tümör kitlelerinin ve kalan hücrelerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak için yeni tedaviler geliştirilmesi ve/veya mevcut tedavilerin iyileştirilmesi gerekmektedir.U87 ve U118 glioblastoma hücre hatları,p53 durumu açısından farklı özellikler sergiler ve farklı glioblastoma türlerinde apoptoz yolakları üzerindeki farklı ajanların etkinliğini test etmek için model olarak kullanılır.Hücre homeostazının dengesini sağlayan önemli bir fizyolojik olay olan apoptoz, kanser patogenezinde önemli bir rol oynar ve apoptoz sinyal yolaklarının aktivasyonu,kemoterapötik ajanlar için bir hedef olarak ortaya çıkmıştır.Metilsülfonilmetan, antioksidan,antienflamatuar ve yara iyileştirici etkiler sergilediği bildirilen, doğal olarak oluşan bir organik kükürt bileşiğidir.Son yıllarda,MSM karaciğer kanseri,kolon kanseri,meme kanseri ve özofagus kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerine uygulanmış ve bu bileşiğin kanser hücresi ölümünü ve apoptozu indüklediği ve kanser hücresi fenotipini normal hücre fenotipine dönüştürdüğü bildirilmiştir.Ancak,MSM'nin U87 ve U118 glioblastoma hücreleri üzerindeki etkileri bilinmemektedir; Bu nedenle,bu çalışmada MSM'nin U87 ve U118 hücre hatlarında apoptoz üzerindeki etkileri araştırılmıştır.U87 ve U118 hücre serileri kültür edilmiş ve hücrelere belirli dozlarda MSM uygulandıktan sonra MTT canlılık testi kullanılarak MSM'nin etkili dozları belirlenmiştir.Apoptoz, kaspaz-3 aktivitesi, koloni oluşumu ve yara iyileşmesi de etkili dozlarda belirlenmiştir.U118 hücrelerinde,U87 hücrelerine kıyasla daha yüksek aktif kaspaz-3/7 seviyeleri nedeniyle,apoptotik, anti-apoptotik ve apoptotik/anti-apoptotik genler RT-PCR ile belirlenmiştir.Çalışmada, MSM'nin her iki hücre hattında 300 mM ve 400 mM dozlarda apoptozu indüklediği, kaspaz-3/7 aktivitesini artırdığı ve koloni oluşumunu inhibe ettiği ve U118 hücre göçünü baskıladığı bulunmuştur.MSM'nin pro-apoptotik HRK, TNFRSF10A, TNFRSF10B, FASLG, CASP3 ve BAK1 ekspresyonunu artırdığı ve anti-apoptotik TNFRSF11B, TNFRSF21, TNFSF7 ve BAG1 ekspresyonunu azalttığı belirlenmiştir.Bu genlerin bazılarının içsel apoptoz yolunda, diğerlerinin ise dışsal apoptoz yolunda rol oynaması,MSM'nin her iki yol üzerinde de etkisi olabileceğini düşündürmektedir.MSM'nin ayrıca apoptotik/anti-apoptotik TNFRSF10D, RIPK2, CARD4, TRAF6, BFAR ve BCL10 ekspresyonunu artırırken,ATM ve TNFRSF10C ekspresyonunu azalttığı belirlenmiştir.Ekspresyonu MSM tarafından artırılan apoptotik genler ve ekspresyonu MSM t arafından azaltılan anti-apoptotik genler de bulunmaktadır.Bu bulgular, MSM'nin hücreler içinde karmaşık ve çift yönlü bir etki uyguladığını,bazı hayatta kalma sinyallerini bastırırken, telafi edici mekanizmalar yoluyla diğerlerini artırdığını göstermektedir.Elde edilen tüm bulguların, glioblastoma tedavisinde MSM kullanımına ilişkin çalışmalara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is the most common type of central nervous system tumor. Traditional treatments for this CNS tumor include surgery, radiation, and chemotherapy. However, due to the poor prognosis and/or recurrence of the disease following any of these treatments, there is a need to develop new treatments and/or improve existing ones to ensure the complete elimination of tumor masses and remaining cells. The U87 and U118 glioblastoma cell lines exhibit different characteristics in terms of p53 status and used as models to test the efficacy of different agents on apoptosis pathways in different types of glioblastoma. Apoptosis, an important physiological event that maintains the balance between synthesis and degradation throughout the cell cycle, plays a significant role in cancer pathogenesis, and the activation of apoptotic signaling pathways has emerged as a target for chemotherapeutic agents. Methylsulfonylmethane is a naturally occurring organic sulfur compound reported to exhibit antioxidant, anti-inflammatory, and wound-healing effects. In recent years, MSM has been applied to various cancer cells, such as liver cancer, colon cancer, breast cancer, and esophageal cancer, and it has been reported that this compound induces cancer cell death and apoptosis and transforms the cancer cell phenotype into a normal cell phenotype. However, the effects of MSM on U87 and U118 glioblastoma cells have not been investigated; therefore, this study investigated the effects of MSM on apoptosis in U87 and U118 cell lines. U87 and U118 cell lines were cultured, and the effective doses of MSM were determined using the MTT viability assay after applying specific doses of MSM to the cells. Apoptosis, caspase-3 activity, colony formation, wound healing were also determined at effective doses. Apoptotic, anti-apoptotic, and apoptotic/antiapoptotic genes were determined by RT-PCR in U118 cells because of the higher active caspase-3/7 in this cell line compared to U87 cells. The study found that MSM induced apoptosis, increased caspase-3/7 activity, and inhibited colony formation at 300 mM and 400 mM doses in both cell lines and suppressed U118 cell migration. It has been determined that MSM increases the expression of pro-apoptotic HRK, TNFRSF10A, TNFRSF10B, FASLG, CASP3, and BAK1, and decreases the expression of anti-apoptotic TNFRSF11B, TNFRSF21, TNFSF7, and BAG1. The fact that some of these genes are involved in the intrinsic apoptosis pathway and others in the extrinsic apoptosis pathway suggests that MSM may have effects on both pathways. MSM was also found to increase the expression of apoptotic/anti-apoptotic TNFRSF10D, RIPK2, CARD4, TRAF6, BFAR, and BCL10, while decreasing the expression of ATM and TNFRSF10C. There are also apoptotic genes whose expression is increased by MSM and anti-apoptotic genes whose expression is decreased by MSM. These findings suggest that MSM exerts a complex and bidirectional effect within cells, potentially suppressing some survival signals while increasing others through compensatory mechanisms. It is anticipated that all of the findings obtained will serve as a guide for studies on the use of MSM in the treatment of glioblastoma.