Türkiye'de reklamlarda femvertising stratejisinin kullanımı: Süper kadın temsili üzerine bir araştırma
The use of femvertising strategy in advertisements in Turkey: A study on superwoman representation
  1. Tez No: 968713
  2. Yazar: NESLİHAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde reklamcılık, yalnızca ürün tanıtımıyla sınırlı kalmayıp toplumsal cinsiyet, kimlik ve güç ilişkilerinin inşasında önemli bir rol üstlenmektedir. Feminist kuramlar, medyada ve reklamlarda kadın temsillerinin, toplumsal cinsiyet normlarının yeniden üretiminde ve sorgulanmasında merkezi bir işlev gördüğünü ortaya koyar. Özellikle son yıllarda,“femvertising”olarak adlandırılan ve kadınların güçlenmesi ile toplumsal cinsiyet eşitliğini öne çıkaran reklam stratejileri hem küresel hem de yerel düzeyde dikkat çekici bir dönüşüm yaratmıştır. Bu tezde, Türkiye'de son yıllarda öne çıkan femvertising örnekleri olan Migros“Burada Her İşe Kadın Eli Değer”, Youplus“Her İhtimale Karşı”ve Greyder“Kadının Ayak Sesleri”reklamlarında kadın temsili,“süper kadın”imgesi ve güçlenme söylemleri eleştirel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Araştırma problemi, bu reklamlarda kadınların nasıl temsil edildiği ve bu temsillerin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından ne anlama geldiğidir. Çalışmada, tematik analiz, eleştirel söylem analizi ve nitel içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, reklamlarda kadınların çoklu toplumsal rollerle, aktif ve güçlü bireyler olarak sunulduğunu; ancak güçlenme söyleminin çoğunlukla bireysel başarıya indirgenerek yapısal/toplumsal engellerin arka planda bırakıldığını göstermektedir. Femvertising reklamlarının kadınların görünürlüğünü ve güçlenmesini artırmakla birlikte, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin yapısal boyutunu yeterince yansıtmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, advertising is not limited to product promotion alone; it also plays a significant role in the construction of gender, identity, and power relations. Feminist theories reveal that representations of women in media and advertising serve a central function in both the reproduction and the questioning of gender norms. Especially in recent years, advertising strategies known as“femvertising,”which emphasize women's empowerment and gender equality, have created a remarkable transformation both globally and locally. In this thesis, the representation of women, the“superwoman”image, and empowerment discourses are critically examined in prominent recent examples of femvertising in Turkey: Migros's“A Woman's Touch Makes All the Difference Here,”Youplus's“Just in Case,”and Greyder's“The Footsteps of Women”advertisements. The research problem focuses on how women are represented in these advertisements and what these representations mean in terms of gender equality. The study employs thematic analysis, critical discourse analysis, and qualitative content analysis methods. The findings indicate that women are portrayed as active and strong individuals with multiple social roles; however, the discourse of empowerment is often reduced to individual achievement, leaving structural and societal barriers in the background. As a result, while femvertising advertisements increase the visibility and empowerment of women, it has been determined that they do not sufficiently reflect the structural dimension of the struggle for gender equality.